Blokada wytwarzania C5a i C5b-9 hamuje aktywację leukocytów i płytek podczas krążenia pozaustrojowego.

Aktywacja dopełniacza przyczynia się do ogólnoustrojowej odpowiedzi zapalnej wywołanej przez krążenie sercowo-płucne. Na poziomie komórkowym krążenie sercowo-płucne aktywuje leukocyty i płytki krwi; jednakże udział wczesnych (3a) w stosunku do późnych (C5a, rozpuszczalne C5b-9) składników dopełniacza do tej aktywacji jest niejasny. Zastosowaliśmy model symulowanej pozaustrojowej cyrkulacji, która aktywuje dopełniacz (tworzenie C3a, C5a i C5b-9), płytki krwi (zwiększony odsetek dodatnich dla P-selektyny płytek i koniugatów leukocytów z płytkami krwi) i neutrofile (podwyższona ekspresja CD11b). w celu specyficznego ukierunkowania aktywacji dopełniacza w tym modelu, dodaliśmy blokujące mAb skierowane na ludzki składnik dopełniacza C5 i oceniono jego wpływ na dopełniacz i aktywację komórkową. W porównaniu z kontrolą mAB, przeciwciało przeciw ludzkiemu C5 głęboko zahamowało wytwarzanie C5a i rozpuszczalnego C5b-9 oraz aktywność hemolityczną dopełniacza w surowicy, ale nie miało wpływu na wytwarzanie C3a. Dodatkowo, przeciwciało przeciw ludzkiemu C5 znacząco hamowało regulację w górę neutrofili CDllb i znosiło wzrost płytek dodatnich pod względem P-selektyny i tworzenie się koniugatu leukocytów z płytkami krwi w porównaniu do eksperymentów przeprowadzonych z kontrolnym mAb. Sugeruje to, że końcowe składniki C5a i C5b-9, ale nie C3a, bezpośrednio przyczyniają się do aktywacji płytek krwi i neutrofili podczas krążenia pozaustrojowego. Ponadto dane te identyfikują składnik C5 jako miejsce interwencji terapeutycznej w krążeniu pozaustrojowym.
[patrz też: apteka olkusz dyżur, przedszkole gdańsk wrocław, przedszkole gdańsk ]