Clusterin promuje agregację i adhezję komórek nabłonka świń nerek.

Nie jest znana funkcja klusteryny, heterodimerycznej glikoproteiny istotnie indukowanej w uszkodzeniach nerek i innych narządach. Ponieważ uszkodzeniu nerek towarzyszą zmiany w przyczepności komórek, możliwe jest, że klasterina działa w celu promowania interakcji między komórkami a komórkami i substratami. W tym badaniu zawiesinę pojedynczych komórek nabłonka nerkowego (LLC-PK1) traktowano oczyszczoną ludzką klusteryną, co skutkowało agregacją komórek zależną od czasu i dawki. Mikroskopia elektronowa agregatów komórkowych wykazała połączenie komórkowe i tworzenie się światła. Aby określić wpływ klusteryny na adhezję komórek, płytki do hodowli tkankowej pokryto klasterinem, fibronektyną, PBS lub albuminą. Clusterin i fibronektyna promowały adhezję komórek w tym samym stopniu. Adhezja do klusteryny była zależna od dawki i swoista, ponieważ przeciwciało monoklonalne przeciwko klusterynom hamowało adhezję komórek do klusteryny, ale nie do fibronektyny. Przebudzenia cytoszkieletu mogą leżeć u podstaw zmian w przyczepności komórek, które występują w uszkodzeniu nerek. Indukcję mRNA klustyny obserwowano po rozbiciu mikrotubul i mikrowłókien oraz po zahamowaniu oddziaływań komórka-substrat. Podsumowując, klusteryna jest silną agregacją komórek nabłonka nerkowego i cząsteczką adhezyjną. Spekulujemy, że funkcje klusteryny mają na celu promowanie interakcji między komórkami a komórkami i substratami, które są zakłócane przez uszkodzenie nerek, a tym samym zachowują integralność bariery nabłonkowej nerek.
[hasła pokrewne: apteka głogów dyżur, apteka dyżur wrocław, apteka śrem dyżur ]