Ekspansja pozatrzustkowa glukagon i immunoglobulina glukagonalna u psów poddanych depecyfikacji: ILOŚCIOWA OCENA TAJEMNIC SEKRETIONOWYCH I ANATOMICZNE OPROGRAMOWANIE ŹRÓDEŁ

Miejsca anatomiczne i wskaźniki pozatrzustkowej sekrecji glukagonu i immunoreaktywności glukagonopodobnej (GLI) oceniano u psów 2 godz. Po usunięciu trzustki przez cewnikowanie żył gastrycznych i żył krezkowych. Uwalnianie glukagonu z obszaru gastrosplenicznego było około jednej czwartej uwalniania prawidłowej trzustki i wzrastało od 0,25 do 1,0 ng / kg na minutę podczas stymulacji argininą. Jelitowe wydzielanie glukagonu było niewielkie i nie reagowało na argininę, co sugeruje, że żołądek jest jedynym ważnym pozatrzustkowym źródłem glukagonu. Stężenia glukagonu osiągnięte przez wydzielanie gastrosplenowe były zbliżone do uzyskanych podczas podawania egzogennego glukagonu, co wskazuje na podobny współczynnik klirensu glukagonu pozatrzustkowego i trzustkowego, w przybliżeniu 10 ml / kg na minutę. Wydzielanie GLI (0,3 ng równoważnika / kg na minutę) ograniczono do obszaru jelitowego i przejściowo stymulowano argininą i egzogennym glukagonem. Wyjściowy klirens GLI w przybliżeniu ml / kg na minutę. Nie można wykryć wydzielania insuliny. Poziom glukozy w przewodzie żołądkowo-jelitowym wzrósł z 0,56 do 2,2 mg / kg na minutę po podaniu glukagonu, co sugeruje, że nawet 10% całkowitej produkcji glukozy może być wchłonięte przez przewód pokarmowy. U dwóch psów usunięto żołądek i trzustkę. Jelitowe uwalnianie jelitowe pozostało małe i nie wzrosło podczas podawania argininy. Przeciwnie, uwalnianie GLI było stymulowane zarówno przez argininę, jak i egzogenny glukagon.
[więcej w: apteka nysa dyżur, dyżury aptek śrem, apteka opole dyżur ]