Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej ad 6

W latach 1978, 1988 i 1990 zapytaliśmy jednak uczestników badania, czy odwiedzili lekarza w ciągu ostatnich dwóch lat; w podgrupie kobiet, które zgłosiły wizytę w każdym okresie (co stanowi 50 procent czasu obserwacji), względne ryzyko poważnej choroby wieńcowej wśród obecnych użytkowników hormonów wynosiło 0,52 (przedział ufności 95 procent, 0,37 do 0,74), w porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały hormonów. Mimo że ryzyko względne było podobne niezależnie od obecności lub braku czynników ryzyka choroby wieńcowej, liczba przypadków choroby wieńcowej na 100 000 kobiet-lat, których można było uniknąć, gdyby hormony były stosowane, była wyższa wśród kobiet z czynnikami ryzyka niż wśród bez czynników ryzyka (tabela 5).
Dyskusja
W tym dużym badaniu prospektywnym ryzyko poważnej choroby wieńcowej uległo znacznemu zmniejszeniu wśród obecnych użytkowników estrogenu i progestyny, a także wśród obecnych użytkowników samego estrogenu. Ani sam estrogen, ani terapia skojarzona nie wpłynęły znacząco na ryzyko udaru, chociaż sugerowano zwiększone ryzyko w podgrupie kobiet przyjmujących najwyższe dawki doustnego skoniugowanego estrogenu. Powiązania te nie były związane z czasem stosowania hormonu, a korzyści ochronne zmniejszyły się nieco trzy lata po zaprzestaniu terapii hormonalnej. Ogólnie rzecz biorąc kobiety z czynnikami ryzyka chorób serca i bez czynników ryzyka miały podobne ryzyko względne, ale bezwzględne różnice w stawkach były większe wśród kobiet z czynnikami ryzyka.
Chociaż nie zatwierdziliśmy zgłoszonego przez siebie hormonu, uważamy, że raporty były dokładne, ponieważ wszyscy uczestnicy badania są zarejestrowanymi pielęgniarkami, wykazującymi zainteresowanie badaniami medycznymi. Co więcej, przyszły projekt eliminuje tendencję do przypominania, co może stanowić problem w studiach przypadku.
Głównym problemem jest to, czy użytkownicy hormonów różnią się od użytkowników, którzy nie korzystają z nich (tj. Kobiety, które nigdy nie stosowały hormonów) w sposób, który może wpływać na ryzyko chorób serca. Kobiety, które zażywają hormony, regularnie odwiedzają lekarza, a wizyty te same mogą skutkować zmniejszeniem ryzyka choroby wieńcowej. Na przykład, w badaniu kobiet z wyższej klasy średniej, użytkownicy estrogenów zgłaszali poddawanie się więcej badań przesiewowych, takich jak pomiary cholesterolu we krwi i mammografia, niż osoby nieprzydatne15. W naszym badaniu jednak odsetek kobiet, które zgłosiły posiadanie ciśnienia krwi a kontrole cholesterolu we krwi w 1988 r. były tylko nieznacznie większe wśród użytkowników hormonów (odpowiednio 83% i 72%) niż wśród nieużytkowników (odpowiednio 78% i 61%). Ponadto, kiedy ograniczyliśmy naszą analizę do kobiet, które zgłosiły wizytę u lekarza w 1978, 1988 i 1990 roku, wyniki nadal wykazały silny ochronny wpływ stosowania hormonów.
Kobiety, które przyjmują hormony, są samowystarczalną grupą i zwykle mają zdrowszy styl życia z mniejszymi czynnikami ryzyka niż kobiety, które nie przyjmują hormonów. W próbkach populacji ogólnej, osoby używające hormonów, w porównaniu z osobami, które nie korzystają z narkotyków, mają więcej lat edukacji, są szczuplejsze, piją więcej alkoholu i częściej uprawiają sport, 16 nawet przed rozpoczęciem używania hormonów.17 Jednak te cechy są spowodowane przede wszystkim do czynników społeczno-ekonomicznych, ponieważ kobiety, które zażywają hormony, mogą ogólnie pozwolić sobie na opiekę medyczną
[przypisy: polyporus, alemtuzumab, Leukocyturia ]
[podobne: przedszkole nr 17, dyżury aptek suwałki, apteka strzelin dyżur ]

Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej ad 6

W latach 1978, 1988 i 1990 zapytaliśmy jednak uczestników badania, czy odwiedzili lekarza w ciągu ostatnich dwóch lat; w podgrupie kobiet, które zgłosiły wizytę w każdym okresie (co stanowi 50 procent czasu obserwacji), względne ryzyko poważnej choroby wieńcowej wśród obecnych użytkowników hormonów wynosiło 0,52 (przedział ufności 95 procent, 0,37 do 0,74), w porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały hormonów. Mimo że ryzyko względne było podobne niezależnie od obecności lub braku czynników ryzyka choroby wieńcowej, liczba przypadków choroby wieńcowej na 100 000 kobiet-lat, których można było uniknąć, gdyby hormony były stosowane, była wyższa wśród kobiet z czynnikami ryzyka niż wśród bez czynników ryzyka (tabela 5).
Dyskusja
W tym dużym badaniu prospektywnym ryzyko poważnej choroby wieńcowej uległo znacznemu zmniejszeniu wśród obecnych użytkowników estrogenu i progestyny, a także wśród obecnych użytkowników samego estrogenu. Ani sam estrogen, ani terapia skojarzona nie wpłynęły znacząco na ryzyko udaru, chociaż sugerowano zwiększone ryzyko w podgrupie kobiet przyjmujących najwyższe dawki doustnego skoniugowanego estrogenu. Powiązania te nie były związane z czasem stosowania hormonu, a korzyści ochronne zmniejszyły się nieco trzy lata po zaprzestaniu terapii hormonalnej. (więcej…)