Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej ad 7

Uczestnicy badania zdrowia pielęgniarek są stosunkowo jednorodni pod względem wykształcenia. Chociaż aktualni użytkownicy hormonów mieli nieco lepszy profil ryzyka, analiza dostosowana do wielu czynników ryzyka nadal dawała silny odwrotny związek między obecnym stosowaniem hormonu a poważną chorobą wieńcową. Nieznane czynniki zakłócające mogły mieć wpływ na nasze wyniki, ale aby wytłumaczyć widoczną korzyść na podstawie zmiennych zakłócających, należy postulować nieznane czynniki ryzyka, które są wyjątkowo silnymi wskaźnikami choroby i są ściśle związane z używaniem hormonów. Znaczna część danych biologicznych potwierdza rolę estrogenu w zmniejszaniu ryzyka choroby wieńcowej, 4,18-24, ale wpływ progestinu dodanego do estrogenu jest mniej wyraźny. Miller i wsp. 18 stwierdzili, że indukowane przez estrogeny podwyższenie poziomu cholesterolu HDL było osłabione o 14 do 17 procent z dodatkiem progestyny, chociaż zmiana indukowanego estrogenem obniżenia poziomu cholesterolu LDL była niewielka. W badaniu postmenopauzalnym dotyczącym estrogenu / progestyn, 5 875 kobiet zostało losowo przydzielonych do grupy otrzymującej placebo, doustny sam estrogen lub jeden z trzech schematów estrogenu-progestyny. Poziom cholesterolu HDL był podwyższony, a poziomy cholesterolu LDL obniżone we wszystkich badanych grupach. Obniżenie poziomu cholesterolu LDL było podobne we wszystkich schematach, ale poziom cholesterolu HDL był znacznie mniej podwyższony u kobiet, które przyjmowały estrogen z octanem medroksyprogesteronu niż u osób, które przyjmowały same estrogeny.
W badaniu małp otrzymujących sam estrogen lub estrogen w skojarzeniu z progestagenem stwierdzono zmniejszenie o około 50% stopnia miażdżycy tętnic wieńcowych po 30 miesiącach w obu grupach w porównaniu z małpami otrzymującymi placebo.25 Ponadto podawano cholesterol króliki, którym podawano sam estrogen lub estrogen z progestagenem, wykazywały podobne zmniejszenie akumulacji cholesterolu aorty, w porównaniu z królikami, którym podawano placebo26. U owczar macicy leczonych estrogenem wzrost przepływu krwi w macicy był jednak zmniejszony o 20 do 35 procent z dodatkiem progestyny. ; wycofanie progestyny natychmiast przywróciło przepływ.6
W niewielu badaniach epidemiologicznych estrogenu z progestagenem w większości stwierdzono odwrotną zależność między leczeniem skojarzonym a ryzykiem choroby wieńcowej. W dwóch brytyjskich badaniach często stosowano związki inne niż skoniugowany estrogen; Hunt i in. zgłaszali niższe ryzyko w przypadku użytkowników hormonów niż w ogólnej populacji, 27 natomiast Thompson et al. donoszono o wynikach null w badaniu kliniczno-kontrolnym.28 W badaniu klinicznym z udziałem 168 kobiet, Nachtigall i wsp.29 odnotowali mniejszą częstość zawału mięśnia sercowego u kobiet przyjmujących estrogen i cykliczną progestagen niż u osób otrzymujących placebo (względne ryzyko, 0,32; > 0,05), chociaż w grupie leczonej był tylko jeden przypadek zawału. W badaniu populacyjnym opartym na badaniu populacyjnym Psaty i wsp. [30] wykazali podobnie zmniejszone ryzyko zawału mięśnia sercowego wśród obecnych użytkowników samego estrogenu (względne ryzyko, 0,69; przedział ufności 95%, 0,47 do 1,02) oraz obecni użytkownicy estrogenu z progestagenem. (ryzyko względne, 0,68; przedział ufności 95%, od 0,38 do 1,22)
[przypisy: amiodaron, hurtownia portfeli, Leukocyturia ]
[podobne: apteka suwałki dyżur, apteka poznań dyżur, apteka rybnik dyżur ]

Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej ad 7

Uczestnicy badania zdrowia pielęgniarek są stosunkowo jednorodni pod względem wykształcenia. Chociaż aktualni użytkownicy hormonów mieli nieco lepszy profil ryzyka, analiza dostosowana do wielu czynników ryzyka nadal dawała silny odwrotny związek między obecnym stosowaniem hormonu a poważną chorobą wieńcową. Nieznane czynniki zakłócające mogły mieć wpływ na nasze wyniki, ale aby wytłumaczyć widoczną korzyść na podstawie zmiennych zakłócających, należy postulować nieznane czynniki ryzyka, które są wyjątkowo silnymi wskaźnikami choroby i są ściśle związane z używaniem hormonów. Znaczna część danych biologicznych potwierdza rolę estrogenu w zmniejszaniu ryzyka choroby wieńcowej, 4,18-24, ale wpływ progestinu dodanego do estrogenu jest mniej wyraźny. Miller i wsp. (więcej…)