Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej ad 8

W prospektywnej analizie dokumentacji medycznej w Uppsali, w Szwecji, Falkeborn et al. stwierdzono, że kobiety otrzymujące recepty na kombinację estradiol-lewonorgestrel miały o 50 procent niższe ryzyko zawału mięśnia sercowego niż kobiety w ogólnej populacji tego regionu31; wśród kobiet otrzymujących receptę na sam estrogen, ryzyko względne wyniosło 0,74. Dane dotyczące udaru są niejasne. W badaniu Leisure World 32 ryzyko względne śmiertelności z powodu udaru wyniosło 0,3 wśród obecnych użytkowników estrogenu w porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały estrogenu (P <0,05). Falkeborn i wsp. 33 stwierdzili, że względne ryzyko udaru wynosi 0,72 wśród kobiet przyjmujących estrogen i 0,61 wśród osób przyjmujących złożone hormony. W naszym badaniu nie było jednak zmniejszenia ryzyka udaru u użytkowników hormonów, niezależnie od tego, czy stosowali oni sam estrogen, czy progestynę, i pojawiła się sugestia zwiększonego ryzyka związanego ze stosowaniem wysokich dawek estrogenu. Podobnie duże badanie prospektywne przeprowadzone w Kopenhadze (Dania) 34 wykazało niewielki związek między ryzykiem udaru i przyjmowaniem hormonów (ryzyko względne, 0,8; 95% przedział ufności, 0,4 do 1,4). Obecnie dane są nadal zbyt rzadkie, aby wyjaśnić wpływ hormonów na ryzyko udaru.
Podsumowując, dodanie progestinu do estrogenu nie wydaje się łagodzić kardioprotekcyjnych skutków terapii hormonalnej u stosunkowo młodych kobiet po menopauzie. Kwestia ta będzie poruszona bardziej bezpośrednio w następnej dekadzie, kiedy znane są wyniki badań klinicznych, takich jak Inicjatywa na rzecz Zdrowia Kobiet. Wszelkie korzyści sercowo-naczyniowe wynikające z zastosowania hormonu po menopauzie muszą być jednak oceniane pod kątem możliwego ryzyka, takiego jak zwiększone ryzyko raka piersi, szczególnie wśród długotrwale obecnych użytkowników i starszych kobiet.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Obsługiwane przez granty (CA 40356 i HL 30594) z National Institutes of Health.
NAPS Patrz dokument nr NAPS 05320 na 2 strony materiału dodatkowego. Aby zamówić, należy skontaktować się z NAPS c / o Microfiche Publications, 248 Hempstead Tpk., West Hempstead, NY 11552.
Author Affiliations
Z laboratorium Channinga (FG, MJS, JEM, GAC, WCW, BR, FES), oddziału medycyny prewencyjnej (JEM, CHH) oraz oddziału medycyny i ambulatoryjnej opieki i profilaktyki (CHH), Brigham i Szpitala dla Kobiet oraz Harvard Medical School; oraz Departamenty Epidemiologii (FG, MJS, JEM, GAC, WCW), Nutrition (MJS, WCW) i Biostatistics (BR), Harvard School of Public Health – wszystko w Bostonie.
Prośby o przedruk do Dr. Grodsteina w Laboratorium Channinga, 180 Longwood Ave., Boston, MA 02115.
[więcej w: dekstran, dekstrometorfan, dienogest ]
[więcej w: dyżury aptek skoczów, apteka mielec dyżur, apteka nysa dyżur ]

Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej ad 8

W prospektywnej analizie dokumentacji medycznej w Uppsali, w Szwecji, Falkeborn et al. stwierdzono, że kobiety otrzymujące recepty na kombinację estradiol-lewonorgestrel miały o 50 procent niższe ryzyko zawału mięśnia sercowego niż kobiety w ogólnej populacji tego regionu31; wśród kobiet otrzymujących receptę na sam estrogen, ryzyko względne wyniosło 0,74. Dane dotyczące udaru są niejasne. W badaniu Leisure World 32 ryzyko względne śmiertelności z powodu udaru wyniosło 0,3 wśród obecnych użytkowników estrogenu w porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały estrogenu (P <0,05). Falkeborn i wsp. (więcej…)