Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej czesc 4

Obecni użytkownicy częściej brali multiwitaminy, witaminę E i aspirynę niż kobiety, które nigdy nie stosowały hormonów, były nieco młodsze i szczuplejsze, i piły więcej alkoholu. Jednak obecni użytkownicy zgłosili większe spożycie tłuszczów nasyconych i częściej mieli wysoki poziom cholesterolu w surowicy. Tabela 2. Tabela 2. Względne ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego wśród aktualnych użytkowników samego sprzężonego estrogenu lub z progestagenem w porównaniu z pacjentami, od 1978 do 1992. Wśród obecnych użytkowników doustnie skoniugowanego estrogenu w porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały hormonów, skorygowane względem wieku względne ryzyko wystąpienia poważnej choroby wieńcowej wynosiło 0,45 (95% przedział ufności, 0,34-0,60) (tabela 2). Po uwzględnieniu czynników ryzyka sercowo-naczyniowego ryzyko względne wyniosło 0,60, głównie dlatego, że obecni użytkownicy byli szczuplejsi i rzadziej palili. Jednak dostosowanie dla wieku jako zmiennej ciągłej nie zmieniło dodatkowo szacunków ryzyka względnego. Wśród kobiet, które stosowały estrogeny z progestagenem, odnotowano również znaczny spadek ryzyka wystąpienia poważnej choroby wieńcowej (ryzyko względne dostosowane na wielu odmianach, 0,39; przedział ufności 95%, 0,19 do 0,78).
Stwierdziliśmy niewielki związek między ryzykiem wystąpienia udaru dowolnego typu a obecnym stosowaniem samego estrogenu (względne ryzyko, 1,27 w porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały hormonów) lub estrogenu z progestagenem (względne ryzyko, 1,09). Zwiększono ryzyko udaru niedokrwiennego wśród obecnych użytkowników samego estrogenu (względne ryzyko, 1,63; przedział ufności 95%, 1,10 do 2,39) oraz aktualnych użytkowników połączonego schematu (względne ryzyko, 1,42; przedział ufności 95%, 0,73 do 2,75). W przypadku krwotoku podpajęczynówkowego nie stwierdzono zmniejszenia ryzyka wśród obecnych użytkowników samego estrogenu (względne ryzyko, 1,35); wśród użytkowników estrogenu z progestagenem wystąpił nieistotny spadek ryzyka udaru krwotocznego (ryzyko względne, 0,53), ale dane oparto jedynie na trzech przypadkach udaru u kobiet stosujących skojarzony schemat leczenia.
Tabela 3. Tabela 3. Względne ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego wśród obecnych i byłych użytkowników hormonów w porównaniu z pacjentami, którym podawano Nonssers, 1976-1992. W kolejnych analizach połączono dane dotyczące stosowania samego estrogenu i stosowania estrogenu z progestagenem, ponieważ wyniki były podobne dla dwóch rodzajów terapii hormonalnej. Zmienione na wiele odmian ryzyko względne dużej choroby wieńcowej wynosiło 0,60 dla obecnego stosowania hormonów, ale 0,85 dla wcześniejszego użycia (Tabela 3). Odkrycia te są podobne do wyników naszej obserwacji po 10 latach.2 Dodatkowe dostosowanie do zmiennych żywieniowych, stosowanie suplementów witaminowych, stosowanie aspiryny i aktywność fizyczna nie zmieniły znacząco tych szacunków (względne ryzyko poważnej choroby wieńcowej wśród obecnych użytkownicy, 0,65, przedział ufności 95%, 0,50 do 0,84). Nie uwzględnialiśmy tych czynników w dalszych analizach, ponieważ musielibyśmy ograniczyć obserwację, ponieważ informacje o diecie zostały po raz pierwszy zamówione w 1980 roku. Nie było związku pomiędzy pomostem wieńcowym lub angioplastyką a obecnym stosowaniem hormonów (względne ryzyko, 0,99; 95-procentowy przedział ufności, od 0,78 do 1,26), jak również odnotowano w naszej 10-letniej obserwacji2
Nie stwierdziliśmy zmniejszenia ryzyka udaru u obecnych lub byłych użytkowników hormonów, w porównaniu z osobami, które nie korzystają; pojawiła się sugestia zwiększonego ryzyka udaru niedokrwiennego wśród obecnych użytkowników (tabela 3).
Wśród obecnych użytkowników dłuższy okres stosowania nie wiązał się z żadną wyraźną tendencją do dalszego zmniejszania ryzyka wystąpienia poważnej choroby wieńcowej lub udaru (P dla trendu, 0,73 dla obu)
[więcej w: Corsodyl, amiodaron, suprasorb ]
[przypisy: dyżury aptek poznań, dyżury aptek śrem, przedszkole gdańsk ]

Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej czesc 4

Obecni użytkownicy częściej brali multiwitaminy, witaminę E i aspirynę niż kobiety, które nigdy nie stosowały hormonów, były nieco młodsze i szczuplejsze, i piły więcej alkoholu. Jednak obecni użytkownicy zgłosili większe spożycie tłuszczów nasyconych i częściej mieli wysoki poziom cholesterolu w surowicy. Tabela 2. Tabela 2. Względne ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego wśród aktualnych użytkowników samego sprzężonego estrogenu lub z progestagenem w porównaniu z pacjentami, od 1978 do 1992. (więcej…)