Hamowanie aktywności enzymu konwertującego angiotensynę w hodowanych komórkach śródbłonka przez niedotlenienie.

Komórki śródbłonka w hodowli tkankowej degradują bradykininę i przekształcają angiotensynę I w angiotensynę II. Są to obie funkcje pojedynczej hydrolazy dipeptydylowej, enzymu konwertującego angiotensynę. Hodowle monowarstwowe przygotowano z naczyń ludzkich, króliczych, świni i cieląt. Aktywność enzymu konwertującego angiotensynę oceniano przez dodanie bradykininy lub angiotensyny I do komórek w kolbach hodowlanych i pomiar resztkowego peptydu w czasie za pomocą testu radioimmunologicznego. Degradacja peptydu była hamowana przez specyficzny inhibitor enzymu konwertującego, SQ 20881. Kolby zrównoważono zmieniającymi się niedotlenionymi mieszaninami gazów: gwałtowne niedotlenienie (mniej niż 2 min) zmniejszone działanie enzymu i powietrze w pomieszczeniu przywróciło je tak szybko. Zakres, w jakim zmniejszono aktywność, był bezpośrednią funkcją PO2 (r = 0,93, P mniej niż 0,001) i nie było aktywności enzymatycznej poniżej PO2 30 mm Hg. Badano cztery preparaty pod względem zmniejszenia aktywności enzymu w wyniku niedotlenienia: (a) nienaruszone komórki w pojedynczej warstwie, (b) sonikowane komórki, (c) sonikowane komórki, z których enzym konwertujący został częściowo rozpuszczony przez detergent, oraz (d) oczyszczona konwersja enzym. Niedotlenienie miało stopniowo mniej hamujący wpływ na aktywność enzymatyczną preparatów, ponieważ zmniejszył się stopień integralności komórek. Niedotlenienie hamuje aktywność enzymu konwertującego angiotensynę w hodowanych komórkach śródbłonka, ale efekt niedotlenienia nie występuje na samym enzymie, ale wydaje się być unikalną cechą komórki śródbłonka.
[podobne: przedszkole nr 17, apteka opole dyżur, apteka olkusz dyżur ]