Immunogeny składające się z oligosacharydów z kapsułki Haemophilus influenzae typu b w połączeniu z toksoidem błoniczym lub białkiem toksyny CRM197.

Haemophilus influenzae typ b (Hib) otoczkowy polisacharyd (PRP) został selektywnie zhydrolizowany do redukcji oligosacharydów, a frakcja zawierająca 3-10 powtarzających się jednostek fosforanu rybozylotrisolu (VS) została sprzężona poprzez redukcyjne aminowanie z toksyną błoniczą (DTx), jej nietoksyczną pochodną CRM197 (Dcr ) lub toksoidu błoniczego (DTd). Koniugat DTx-VS zatrzymał około 1% natywnej toksyczności, która została wyeliminowana przez traktowanie formaliną. Immunizacja królików koniugatami wywoływała przeciwciało (Ab) do PRP i do DTx, ale nie do modelu dla wyznacznika wiązania. Dorośli mężczyźni otrzymujący pojedyncze wstrzyknięcia podskórne mieli podwyższony poziom AB w surowicy do PRP i aktywność bakteriobójczą in vitro; szczury niemowlęcia chronione przed Ab poddane prowokacji Hib. Dorośli mieli również wzrost u Ab do DTd, a te Ab chroniły króliki przed DTx. Serię dwóch iniekcji koniugatów Dcr-VS i DTd-VS badano u niemowląt w wieku 19-23 miesięcy. Wzrost w Ab przeciw Abp po pierwotnym przypomina wzrosty po szczepionce PRP. W przeciwieństwie do PRP, koniugaty wywoływały duże wzrosty po szczepieniach wtórnych i znacznym składniku IgG. Rozwój aktywności bakteriobójczej towarzyszył wzrostowi poziomu przeciwciał anty-PRP. Wtórne wzrosty po Dcr-VS były wyższe niż po DTd-VS. U niemowląt w wieku 12-16 miesięcy, Dcr-VS (ale nie DTd-VS) wywołały silne pierwotne i wtórne odpowiedzi Ab, które obejmowały IgG i aktywność bakteriobójczą. Oba koniugaty wytworzyły stałe wzrosty Ab do DTd.Images
[podobne: przedszkole nr 17, dyżury aptek skoczów, apteka śrem dyżur ]