In vitro zabijanie doustnej Capnocytophaga przez frakcje ziarniste ludzkich neutrofili jest związane z aktywnością katepsyny G.

Capnocytophaga są mieszkańcami niedotlenionej ludzkiej szczeliny dziąseł, która jest normalnie zapobiegana przez neutrofile powodujące infekcje ozębnej i ogólnoustrojowej. Aby zidentyfikować potencjalne nieoksydacyjne mechanizmy bakteriobójcze przeciwko Capnocytophaga w ludzkich neutrofilach, zastosowano chromatografię żelową do frakcjonowania ekstraktów z granulocytów obojętnochłonnych. Otrzymano siedem frakcji granulek, oznaczone jako A do G. Kapnitofaga była najbardziej wrażliwa na zabijanie przez frakcję D. Frakcja D wykazywała znaczną aktywność bakteriobójczą w warunkach tlenowych i beztlenowych. Aktywność bakteriobójcza związana z podfragmentami jonowymiennymi D8-D11, które zawierały przede wszystkim katepsynę G ocenianą na podstawie aktywności enzymatycznej, składu aminokwasowego i sekwencji końca NH2. Inaktywacja termiczna, diizopropylo-fluorofosforan, PMSF i keton N-benzyloksykarbonyloglicylo-dwufenylo-fenyloalanylo-chlorometylowy hamowały aktywność bakteriobójczą przeciw Capnocytophaga sputigena, ale nie Escherichia coli. Wnioskujemy, że (a) ludzka neutrofilowa katepsyna G jest ważnym przeciwdrobnoustrojowym układem przeciw Capnocytophaga, (b) bakteriobójcza aktywność katepsyny G przeciw Capnocytophaga jest niezależna od tlenu, oraz (c) nienaruszone aktywne miejsce enzymu bierze udział w zabijaniu C sputigena, ale nie E. coli. Sugerujemy, że ludzka neutrofilowa katepsyna G jest ważnym układem przeciwdrobnoustrojowym przeciwko niektórym bakteriom jamy ustnej i że katepsyna G zabija bakterie dwoma różnymi mechanizmami.
[podobne: dyżury aptek skoczów, dyżury aptek śrem, dyżury aptek rybnik ]