Odrębne wzorce transbłonowego strumienia wapnia i wewnątrzkomórkowej mobilizacji wapnia po zróżnicowaniu klastra antygenów 2 (receptor rozety E) lub 3 (T3) stymulacji ludzkich limfocytów.

Oceniliśmy aktywację spoczynkowych limfocytów spoczynkowych CD2 (rozetka E) i CD3 (T3) przez pomiar wewnątrzkomórkowego stężenia wolnego wapnia ([Ca2 +] i) poszczególnych komórek. [Ca2 +] i komórek naładowanych indo-1 mierzono za pomocą cytometrii przepływowej, a odpowiedzi skorelowano z fenotypem powierzchni komórki. Stymulacja przeciwciałem anty-CD3 spowodowała wzrost [Ca2 +] i w ponad 90% komórek CD3 + w ciągu min, a ponadto odpowiedź była ograniczona do komórek niosących marker CD3. Przeciwnie, stymulacja komórek przeciwciałami anty-CD2 wytworzyła dwufazowy wzór odpowiedzi z wczesnym komponentem w komórkach CD3- i późnym komponentem w komórkach CD3 +. Zatem odpowiedź CD2 nie wymaga ekspresji CD3 na powierzchni komórki. Ponadto stymulacja pojedynczego epitopu CD2 była wystarczająca do aktywacji komórek CD3-, podczas gdy stymulacja dwóch epitopów CD2 była wymagana do aktywacji komórek CD3 +. Zarówno odpowiedzi CD2, jak i CD3 były zmniejszone pod względem wielkości i czasu trwania za pomocą EGTA. Jednak około 50% komórek T nadal miało krótką odpowiedź w obecności EGTA, co wskazuje, że zwiększony [Ca2 +] i powoduje częściowo wewnątrzkomórkową mobilizację wapnia, a ponadto wykazuje, że pozakomórkowy wapń jest niezbędny do uzyskania pełnej i trwałej odpowiedzi. Nasze wyniki potwierdzają koncepcję, że CD2 reprezentuje wyzwalacz dla odrębnej ścieżki aktywacji zarówno dla limfocytów T, które eksprymują kompleks cząsteczkowy CD3, jak i dla dużych ziarnistych limfocytów, które go nie ekspresjonują.
[przypisy: dyżury aptek poznań, apteka suwałki dyżur, apteka rybnik dyżur ]