Perspektywiczne badanie czynników ryzyka w przypadku objawowej infekcji dróg moczowych u młodych kobiet cd

Używanie środków antykoncepcyjnych było oparte na danych podawanych w dzienniczkach, z wyjątkiem stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, które zgodnie z przewidywaniami były stosowane codziennie zgodnie z zaleceniami. Ze względu na różnice między badanymi w dwóch badanych miejscach, wszystkie analizy przeprowadzono oddzielnie dla kobiet w każdym miejscu. Analizy jednoczynnikowe przeprowadzono dla wieku, stanu cywilnego, rasy lub grupy etnicznej, historii zakażeń układu moczowego, statusu sekretarza grup krwi ABO oraz praktyk seksualnych i antykoncepcyjnych. Częstość występowania infekcji dróg moczowych określono przez podzielenie całkowitej liczby infekcji dróg moczowych podczas obserwacji po całkowitej liczbie osobolat zagrożonych.
Wielowymiarowe analizy ryzyka zakażenia dróg moczowych oparto na danych podanych w dzienniczkach dotyczących częstości stosowania antykoncepcji i stosunku płciowego. Model proporcjonalnego hazardu Coxa20 zastosowano do określenia względnego udziału różnych czynników w ryzyku zakażenia dróg moczowych. Zastosowaliśmy formułę modelowania Coxa21 w celu uwzględnienia wielu infekcji dróg moczowych na kobietę i wykorzystaliśmy silną korektę wariancji Lin22 do kontroli możliwych korelacji w obrębie badanych. Za początek badania przyjęto zero czasu dla modelu Coxa, a jako skalę czasową dla wszystkich analiz wykorzystano rzeczywisty czas kalendarzowy. Kobietę uznano za nie zagrożoną nową infekcją dróg moczowych przez pięć dni po rozpoznaniu zakażenia dróg moczowych.
Wyniki
Charakterystyka populacji badawczej
Tabela 1. Tabela 1. Charakterystyka uczestników badania, którzy odbyli przynajmniej jedną wizytę kontrolną. Do badania zakwalifikowano 363 kobiety uniwersyteckie i 456 członków HMO, z których 348 (96%) i 448 (98%) przeprowadziły co najmniej jedną wizytę kontrolną. Ogólnie rzecz biorąc, w kohorcie uniwersyteckiej było 146 osobo-lat obserwacji i 177 osobolat w kohorcie HMO. Kobiety zakwalifikowane do HMO były starsze (średni wiek, 29 lat, w porównaniu z 23 latami w kohorcie uniwersyteckiej), częściej były w związku małżeńskim, częściej były białe, częściej uległ wcześniejszemu zakażeniu dróg moczowych i więcej prawdopodobne jest rozpoczęcie antykoncepcji przeponą i środkiem plemnikobójczym lub samym środkiem plemnikobójczym podczas zapisywania do badania (Tabela 1). Informacje z pamiętnika były kompletne dla 98 procent dni obserwacji w kohorcie uniwersyteckiej i 97 procent dni kontrolnych w kohorcie HMO. Kobiety uniwersyteckie zgłosiły medianę 6,4 epizodów współżycia seksualnego na miesiąc, w porównaniu do mediany 5,0 w kohorcie HMO.
Częstość zakażeń dróg moczowych
Tabela 2. Tabela 2. Częstość zakażeń dróg moczowych według wybranych cech. Dziewięćdziesiąt osiem infekcji dróg moczowych (zakres od 0 do 3 na osobnika) wystąpiło w kohorcie uniwersyteckiej, w porównaniu z 82 (zakres, od 0 do 7 na osobnika) w kohorcie HMO. Osiemdziesiąt osiem (90 procent) zakażeń dróg moczowych wśród kohort uniwersyteckich było potwierdzonych kulturowo, w porównaniu z 49 (60 procent) wśród kohorty HMO. Częstość zakażeń dróg moczowych (potwierdzonych lub prawdopodobnych zakażeń) wynosiła 0,7 na osobę – rok obserwacji w kohorcie uniwersyteckiej i 0,5 w kohorcie HMO
[więcej w: dekstrometorfan, Corsodyl, anakinra ]
[podobne: apteka olkusz dyżur, apteka opole dyżur, dyżury aptek rybnik ]

Perspektywiczne badanie czynników ryzyka w przypadku objawowej infekcji dróg moczowych u młodych kobiet cd

Używanie środków antykoncepcyjnych było oparte na danych podawanych w dzienniczkach, z wyjątkiem stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, które zgodnie z przewidywaniami były stosowane codziennie zgodnie z zaleceniami. Ze względu na różnice między badanymi w dwóch badanych miejscach, wszystkie analizy przeprowadzono oddzielnie dla kobiet w każdym miejscu. Analizy jednoczynnikowe przeprowadzono dla wieku, stanu cywilnego, rasy lub grupy etnicznej, historii zakażeń układu moczowego, statusu sekretarza grup krwi ABO oraz praktyk seksualnych i antykoncepcyjnych. Częstość występowania infekcji dróg moczowych określono przez podzielenie całkowitej liczby infekcji dróg moczowych podczas obserwacji po całkowitej liczbie osobolat zagrożonych.
Wielowymiarowe analizy ryzyka zakażenia dróg moczowych oparto na danych podanych w dzienniczkach dotyczących częstości stosowania antykoncepcji i stosunku płciowego. (więcej…)