Porównanie terapii multimodalnej i chirurgii gruczolakoraka przełyku ad 5

U dwóch pacjentów wystąpiły jawne przerzuty podczas leczenia. Przeżycie
Rycina 1. Wykres Kaplana-Meiera przeżycia pacjentów z gruczolakorakiem przełyku, według analizy Intention-to-Treat. Figura 2. Figura 2. Wykres Kaplana-Meiera przeżycia pacjentów z gruczolakorakiem przełyku, zgodnie z leczeniem faktycznie przyjętym. Tabela 4. Tabela 4. Przetrwanie trzy lata po traktowaniu zgodnie z intencją leczenia i zgodnie z leczeniem faktycznie przyjętym. Porównanie dwóch grup leczenia w oparciu o zasadę zamiaru leczenia wykazało przewagę przeżywalności dla grupy wielomodalnej (mediana przeżycia, 16 miesięcy, w porównaniu z 11 miesiącami w grupie leczonej samym zabiegiem chirurgicznym, P = 0,01) (ryc. 1). Po porównaniu obu grup na podstawie faktycznie otrzymanego leczenia, mediana przeżycia wyniosła 32 miesiące w grupie wielomodalnej i 11 miesięcy w grupie poddanej zabiegowi chirurgicznemu (P = 0,001) (ryc. 2). Gdy przeżycie w jednym, dwóch i trzech latach zostało obliczone na podstawie zamiaru leczenia, 52, 37 i 32 procent pacjentów przydzielonych do terapii multimodalnej było żywe, w porównaniu z 44, 26 i 6 procentami przydzielony do samej operacji; różnica osiągnęła istotność statystyczną po trzech latach (P = 0,01). Wskaźniki przeżycia po trzech latach w zależności od faktycznie przyjętego leczenia wynosiły 37 procent (10 z 27 pacjentów) w grupie multimodalnej i 7 procent (2 z 30) w grupie poddanej zabiegowi chirurgicznemu (P = 0,006) (tabela 4).
Trzynastu pacjentów w grupie multimodalnej miało pełną odpowiedź patologiczną. Jeden zginął podczas leczenia. 72-letnia kobieta zmarła pięć miesięcy po operacji; nie było autopsji, ale jej lekarz rodzinny przypisał jej śmierć guzowi. Pozostałe 11 osób było żywe i wolne od guza 43, 36, 27, 21, 21, 16, 16, 5, 4, 4 i 2 miesiące po resekcji.
Dziewiętnastu pacjentów w grupie multimodalnej miało resztkową chorobę ograniczoną do przełyku. W chwili pisania tego artykułu mediana przeżycia dla tej podgrupy nie została osiągnięta: 11 było żywych, żadnych z jawną chorobą, po medianie obserwacji trwającej 37 miesięcy (zakres od 10 do 59). Osiem zmarło, pięć z udowodnionych i jeden z podejrzanych nawrotów, po medianie przeżycia 8 miesięcy (zakres od 3 do 32). Trzynaście miało chorobę trzeciego stadium, z czego cztery żyły w wieku 54, 43, 18 i 4 miesięcy, podczas gdy dziewięć zmarło po medianie wynoszącej 7 miesięcy (zakres od 2 do 11), z wyjątkiem jednej nawracającej choroby.
Dziesięciu pacjentów przydzielonych do zabiegu miało chorobę ograniczoną do przełyku i miało medianę przeżycia wynoszącą 14 miesięcy (zakres od 0,3 do 38). Trzech z tych pacjentów żyło po 25, 29 i 38 miesiącach, podczas gdy siedmiu pacjentów zmarło po medianie 11 miesięcy (zakres od 0,3 do 23). Trzydziestu ośmiu pacjentów miało chorobę trzeciego stadium; 9 z nich było aktywnych po medianie obserwacji trwającej 5 miesięcy (zakres od do 24), podczas gdy 29 zmarło po medianie wynoszącej 10 miesięcy (zakres od 0,1 do 37).
Dyskusja
W tym prospektywnym, randomizowanym badaniu porównaliśmy terapię multimodalną z samą operacją w przypadku gruczolakoraka przełyku. Okazało się, że 25 procent pacjentów poddanych terapii multimodalnej miało pełną odpowiedź patologiczną po resekcji, a 32 procent żyło w ciągu trzech lat, podczas gdy tylko 6 procent pacjentów leczonych operacyjnie samotnie żyło przez trzy lata
[podobne: Enteroldiltiazem, dienogest, Corsodyl ]
[podobne: dyżury aptek poznań, dyżury aptek śrem, przedszkole gdańsk ]