Porównanie terapii multimodalnej i chirurgii gruczolakoraka przełyku ad 6

Wyniki te potwierdzają wyniki badań nierandomizowanych, które wykazały całkowitą odpowiedź patologiczną u około 20 procent pacjentów leczonych terapią multimodalną13,14,17-20 oraz przewagę przeżywalności nad pacjentami z historyczną kontrolą, którzy mieli jedynie operację. W wielu próbach terapii multimodalnej połączono gruczolakoraki i guzy płaskonabłonkowe, przyjmując założenie, że obydwie mają podobną reakcję na leczenie. To założenie jest nieuzasadnione, ponieważ pacjenci z gruczolakorakiem mają większą częstość występowania zajęcia węzłów chłonnych (85 do 95 procent, w porównaniu z 50 do 60 procent dla pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym) i wydają się być mniej wrażliwi na chemioradioterapię.13 In w jednym randomizowanym badaniu 24 z 100 pacjentów, 75 z gruczolakorakiem zostało losowo przydzielonych do chemioterapii, radioterapii i resekcji przezskórnej lub wyłącznie do resekcji. Nie było różnicy w szacunkowym dwuletnim okresie przeżycia między obiema grupami. Ten wynik może odzwierciedlać podawanie mniejszej dawki fluorouracylu, niż używaliśmy, oraz różnicę w wskaźnikach ścierania między grupami, ponieważ różnica w przeżyciu w naszym badaniu nie stała się istotna aż do trzeciego roku.
Względny wkład chemioterapii, radioterapii i chirurgii w przewagę nad przeżyciem w grupie multimodalnej jest niejasny. Herskovic i in. porównywali chemioterapię i radioterapię z samą radioterapią u 121 pacjentów, z których wszyscy, z wyjątkiem 15, mieli raka płaskonabłonkowego.10 Trzydzieści osiem procent pacjentów w grupie multimodalnej przeżyło dwa lata. Być może z resekcji korzystają tylko pacjenci z chorobą rezydualną w ścianie przełyku lub w lokalnych węzłach chłonnych. Niestety, obecne metody obrazowania nie mogą odróżnić tych pacjentów od tych z pełną odpowiedzią patologiczną.25 W naszym badaniu pominięcie operacji pozostawiłoby 75 procent pacjentów w grupie multimodalnej z chorobą resztkową, która w 19 przypadkach (33 procent) pojawiła się być ograniczonym do przełyku. U tych pacjentów guz resztkowy prawdopodobnie uległby progresji. Marker molekularny, który wiarygodnie przewiduje odpowiedź, znacznie ułatwiłby proces wyboru odpowiednich kandydatów do operacji. Ekspresja receptora naskórkowego czynnika wzrostu i jądrowego antygenu proliferacyjnego wykazała potencjał jako marker u pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym [26], a ekspresja c-erb B-2 może odgrywać rolę u pacjentów z gruczolakorakiem.
Nie jest jasne, czy utrzyma się przewaga przeżywalności w grupie multimodalnej po trzech latach. Leichman i in. raportowano o badaniu z zastosowaniem cisplatyny, fluorouracylu i 30 Gy jednocześnie stosowanej radioterapii.28 Piętnastu z 21 leczonych pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym poddano następnie resekcji, z których 5 miało pełne odpowiedzi patologiczne. Wszystkie osoby z odpowiedzią następnie zmarły z powodu odległych przerzutów po 30 do 60 miesiącach.
Schemat chemioradioterapii był dobrze tolerowany i występowało niewiele reakcji toksycznych. Dziesięciu pacjentów zostało wycofanych z terapii multimodalnej z powodu naruszenia protokołów. Dwóch z tych pacjentów miało pogorszenie stanu sprawności ECOG, które przypisano ciężkim nudnościom wywołanym cisplatyną, ale wprowadzenie ondansetronu praktycznie wyeliminowało takie nudności
[hasła pokrewne: polyporus, flexagen, anakinra ]
[podobne: apteka dyżur wrocław, apteka głogów dyżur, przedszkole gdańsk morena ]

Porównanie terapii multimodalnej i chirurgii gruczolakoraka przełyku ad 6

Wyniki te potwierdzają wyniki badań nierandomizowanych, które wykazały całkowitą odpowiedź patologiczną u około 20 procent pacjentów leczonych terapią multimodalną13,14,17-20 oraz przewagę przeżywalności nad pacjentami z historyczną kontrolą, którzy mieli jedynie operację. W wielu próbach terapii multimodalnej połączono gruczolakoraki i guzy płaskonabłonkowe, przyjmując założenie, że obydwie mają podobną reakcję na leczenie. To założenie jest nieuzasadnione, ponieważ pacjenci z gruczolakorakiem mają większą częstość występowania zajęcia węzłów chłonnych (85 do 95 procent, w porównaniu z 50 do 60 procent dla pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym) i wydają się być mniej wrażliwi na chemioradioterapię.13 In w jednym randomizowanym badaniu 24 z 100 pacjentów, 75 z gruczolakorakiem zostało losowo przydzielonych do chemioterapii, radioterapii i resekcji przezskórnej lub wyłącznie do resekcji. Nie było różnicy w szacunkowym dwuletnim okresie przeżycia między obiema grupami. Ten wynik może odzwierciedlać podawanie mniejszej dawki fluorouracylu, niż używaliśmy, oraz różnicę w wskaźnikach ścierania między grupami, ponieważ różnica w przeżyciu w naszym badaniu nie stała się istotna aż do trzeciego roku. (więcej…)