Różnicowa ekspresja białek wiążących nukleotydy guaninowe wzmacnia syntezę cAMP w regeneracji wątroby szczura.

Scharakteryzowano zdarzenia prowadzące do kumulacji cAMP po częściowej hepatektomii (PH) i wpływie cAMP na hormonalną indukcję syntezy DNA w hepatocytach. CAMP wątrobowy osiągał szczyt dwufazowy po PH i równolegle zmieniał aktywność cyklazy adenylanowej. Wahania aktywności cyklazy nie tłumaczyły zmiany kinetyki receptora glukagonu, ale odzwierciedlały zmienioną ekspresję białka G. Poziomy błonowe stymulującego białka G, Gs alfa, wzrosły wcześnie po PH i utrzymały się. Poziomy hamującego białka G, Gi2 alfa, wzrastały wolniej, osiągały szczyt później i szybko spadały. Poziomy obu białek G słabo korelowały z poziomami ich mRNA, co sugeruje, że czynniki potranskrypcyjne modyfikują stężenia błonowe. Gdy porównano indukowaną przez czynnik wzrostu syntezę DNA w hodowlach hepatocytów hodowanych z lub bez czynników, które zwiększają wewnątrzkomórkowy cAMP, synteza DNA była hamowana przez utrzymujące się wysokie poziomy cAMP, ale zwiększała się, gdy spadały wysokie poziomy cAMP. W obu hodowlach wątroby i hepatocytów regenerujących ekspresja zróżnicowanego genu hepatocytów, karboksykinazy fosfoenolopiroginianowej, korelowała z podwyższonymi poziomami cAMP. Dane te sugerują, że zróżnicowana ekspresja białek G integruje sygnały inicjowane przez kilka czynników wzrostu tak, że gromadzenie cAMP jest ściśle regulowane po PH. Następujące zmiany w poziomach cAMP modulują zarówno wzrost jak i zróżnicowane funkcje podczas regeneracji wątroby
[podobne: przedszkole nr 17, dyżury aptek poznań, dyżury aptek śrem ]