Rozwój makrofagów z dużych jednojądrzastych komórek we krwi pacjentów z chorobą zapalną

Pochodzenie i funkcja zwiększonej liczby atypowych limfocytów. które pojawiają się we krwi pacjentów z wieloma chorobami zapalnymi, nie są znane. Zawiesiny leukocytów od ośmiu pacjentów z układowym toczniem rumieniowatym (SLE), pięcioma pacjentami z innymi chorobami reumatycznymi i pięcioma pacjentami z chorobami zakaźnymi były znakowane pulsem trytowanej tymidyny (Tdr-3H) i próbkowane po 5 i 72 hr in vitro. Radioautografy wykazały, że 35% wszystkich dużych, niefagocytujących jednojądrzastych leukocytów wprowadziło Tdr-3H podczas początkowej 5 godzin hodowli. Wielkie fagocytowane lub przylegające do szkła komórki znakowane Tdr-3H obserwowano tylko nieczęsto. Po 72 godzinach jedna trzecia pierwotnej liczby wyznakowanych Tdr-3H komórek od pacjentów z SLE rozwinęła morfologię makrofagów i zdolność do fagocytozy cząstek lateksu. Podobne obserwacje zaobserwowano u pacjentów z innymi chorobami reumatycznymi i infekcjami bakteryjnymi. Przeciwnie, komórki znakowane tymidyną od pacjentów z zakaźnym zapaleniem wątroby i mononukleozą zakaźną były słabo opłacalne w hodowli i rzadko były makrofagami. Małe limfocyty znakowane Tdr-3H występowały niezbyt często. Obecne eksperymenty sugerują, że u pacjentów z pewnymi chorobami zapalnymi duże, proliferujące. Limfocytopodoboczne. komórki są bardzo niedojrzałymi prekursorami monocytów, które pojawiają się w odpowiedzi na uszkodzenie tkanki. Te komórki syntetyzujące DNA razem z dojrzałymi monocytami mogą służyć jako krążące źródło makrofagów
[hasła pokrewne: apteka opole dyżur, apteka suwałki dyżur, dyżury aptek poznań ]