Skutki 2-letniego leczenia aminobisfosfonianem alendronianu na metabolizm kości, histomorfometrię kości i siłę kości u naczelnych nieczłowiekowatych z wyciętymi jajnikami.

W tym badaniu oceniano wpływ 2-letniego leczenia alendronianem aminobisfosfonianowym (ALN) (0,05 lub 0,25 mg / kg iv ALN co 2 tygodnie) na utratę masy kostnej u estrogenu i zmiany siły kości u pawianów z wyciętymi jajnikami (n = 7 na grupa) i tryb działania ALN na poziomie tkanek. Biochemiczne markery obrotu kostnego wzrosły u zwierząt OVX i były utrzymywane przez leczenie ALN na poziomach innych niż OVX (mała dawka) lub poniżej (wysoka dawka). Dwuletnie leczenie nie spowodowało kumulacji wpływu na markery obrotu kostnego. Histomorfometria wykazała wyraźny wzrost przebudowy kości gąbczastych u zwierząt OVX. Częstotliwość aktywacji wzrosła z 0,48 do 0,86 na rok (kręgu L5), a powierzchnia osteoidu z 9 do 13,5% (P <0,05). Nie zaobserwowano zmian w erodowanych i osteoklastycznych powierzchniach. Leczenie ALN zmniejszyło częstotliwość aktywacji i wskaźniki tworzenia kości do poziomów kontrolnych (mała dawka) lub poniżej (wysoka dawka), nie zmieniło wskaźników mineralizacji i zwiększyło gęstość mineralną kości (BMD) w kręgach lędźwiowych (L2-L4) o 15 % przy 0,25 mg / kg (P <0,05) w porównaniu do zwierząt traktowanych podłożem. Średnia siła kości gąbczastej (L4) wzrosła o 44% (mała dawka ALN) i 100% (wysoka dawka) w porównaniu z nośnikiem. Siła poszczególnych kości korelowała z kwadratem BMD L2-L4 (r = 0,91, P <0,0034). Podsumowując, leczenie ALN odwróciło skutki wycięcia jajników na wymianę kości gąbczastej oraz zwiększenie masy kości i siły kości u pawianów. [patrz też: przedszkole gdańsk, dyżury aptek suwałki, apteka nysa dyżur ]