The Black Stork: Eugenics i śmierć „wadliwych” dzieci w amerykańskiej medycynie i filmach od 1915 roku

Lekarz pomaga umrzeć cierpiącemu pacjentowi. Gazety w całym kraju opisują tę historię, wywołując ogólnonarodową debatę nad tym, czy lekarz jest mordercą, czy humanitarnym. Wydarzenia te mają współczesny pierścień, ale faktycznie miały miejsce w 1915 roku. Na długo przed Jackiem Kevorkianem był Harry Haiselden, lekarz i eugenik z Chicago, który nie tylko pozwolił dziecku z ciężkimi kalectwami umrzeć, ale także napisał i zagrał w filmie, aby nagłośnić trzeba powstrzymać agresywne leczenie od wszystkich takich wadliwych dzieci. W tej znakomitej książce Martin Pernick wskrzesił dawno zapomnianą historię dziecka Bollingera, Haiseldena i jego filmu zatytułowanego Czarny bocian. Czyniąc to, Pernick daje nam istotną historyczną perspektywę na temat dwóch palących kwestii: możliwych nadużyć nowych form technologii genetycznej i samobójstwa wspomaganego przez lekarza.
Decyzja Haiselden o rezygnacji z chirurgii ratującej życie u dziecka Bollingera, który urodził się z wieloma anomaliami fizycznymi, został dokonany na szczycie eugenicznego ruchu w Ameryce na początku XX wieku. Ograniczając reprodukcję tak zwanych niezdolnych populacji, eugeniści mieli nadzieję zapobiec rozprzestrzenianiu się cech, takich jak upośledzenie umysłowe i przestępczość, które według nich były genetycznie przekazywane. Pozwalając lub ułatwiając śmierć dziecka Bollingera i kilku innych niemowląt urodzonych z różnymi deformacjami, Haiselden podkreślił eugeniczny cel budowy bardziej doskonałej rasy Amerykanów.
Chociaż inni historycy badali ruch eugeniczny, książka Pernicka przełamuje ważną nowość. Przede wszystkim pokazuje, w jaki sposób zrozumienie eugeniki wymaga analizy nie tylko pism jego profesjonalnych adwokatów, ale także popularnej odpowiedzi na myśl eugeniczną. Dosyć pomocna jest tu analiza Pernicka Czarnego bociana i innych filmów z epoki, które promowały lub kpiły z doktryn eugenicznych. Ten aspekt książki był wyraźnie dziełem miłości do Pernicka, który znalazł jedyny pozostały widoczny obraz Czarnego Bociana w garażu kolekcjonerskim. Pokazując, jak eugenika była przedstawiana w mediach i filmach, Pernick daje o wiele bardziej zniuansowane traktowanie tematu niż poprzedni autorzy. Na przykład pokazuje, że wielu eugeników wierzyło, że dziedziczność została określona zarówno przez dziedziczne dziedzictwo, jak i przez środowisko, i pokazuje, że filmy takie jak Czarny Bocian faktycznie udało się humanizować wadliwe , które zostały zaprojektowane do pręgierz.
W książce Pernicka niewiele można krytykować. Jest wyraźnie napisane i obficie odniesione. Jednym z drobnych punktów jest to, że zdecydował się opuścić swoją rzeczywistą analizę filmu Czarny bocian (i wspaniałą kolekcję zdjęć z filmu) aż do końca książki. Ponieważ omawia film w całej książce, nieco zagmatwane jest poznanie szczegółów fabuły tylko na końcu książki.
Jeśli Pernick zapewnił subtelną lekturę popularnej odpowiedzi na eugenikę i eutanazję w latach 1910-tych, to ostatecznie jest bardzo krytyczny wobec nastawienia, które może twierdzić, tak jak Haiselden, że okropni pół-ludzie ciągną się po wszystkich naszych ulicach I to podzieliło liczne koncepcje i obrazy z nazizmem Ostatni rozdział Pernicka jest wymowną dyskusją na temat ostrzegawczej opowieści o historii Haiseldena. Bez względu na to, jak zaawansowane są techniki genetyczne lub medyczne, nigdy nie mogą dostarczyć prawdziwie obiektywnych danych. Medyczny proces decyzyjny będzie nadal podlegał ocenie wartościowania, które musimy nieustannie analizować.
Barron H. Lerner, MD
Columbia University College of Physicians and Surgeons, Nowy Jork, NY 10032

[więcej w: busulfan, noni, flexagen ]
[podobne: apteka suwałki dyżur, apteka poznań dyżur, apteka rybnik dyżur ]