Upośledzenie zależnego od śródbłonka rozszerzenia jest wczesnym zjawiskiem u dzieci z rodzinną hipercholesterolemią i jest związane z poziomem lipoproteiny (a).

Hipercholesterolemia rodzinna jest związana z przedwczesną miażdżycą. Ponieważ dysfunkcja śródbłonka jest wczesnym zdarzeniem w aterogenezie, wykorzystaliśmy nieinwazyjną metodę oceny funkcji śródbłonka w tętnicach systemowych 30 dzieci w wieku 7-17 lat (mediana 11) z rodzinną hipercholesterolemią (2 homozygoty, 28 heterozygot, cholesterol całkowity 240-696 mg / dl) i 30 zdrowych osób w podziale na wiek i płeć. Stosując ultrasonografię o wysokiej rozdzielczości, średnicę tętnicy udowej powierzchownej mierzono w spoczynku, w odpowiedzi na reaktywne przekrwienie (ze zwiększonym przepływem powodującym rozszerzenie zależne od śródbłonka), i po podjęzykowym glicerynietrinitrylu (powodującym rozkurcz naczyń niezależny od śródbłonka). Rozszerzanie zależne od przepływu występowało w grupie kontrolnej (7,5 +/- 0,7%), ale było upośledzone lub nieobecne u dzieci z hipercholesterolemią (1,2 +/- 0,4%, P <0,0001). Całkowity cholesterol był odwrotnie skorelowany z dylatacją zależną od przepływu (r = -0,61, P <0,0001). U dzieci z hipercholesterolemią, zależne od przepływu rozszerzenie było odwrotnie proporcjonalne do poziomu lipoprotein (a) (r = -0,61, P = 0,027), ale nie do innych frakcji lipidowych. Rozszerzanie indukowane gliceryną i akrylonitem było obecne u wszystkich osób, ale było niższe w grupie z hipercholesterolemią (10,0 +/- 0,6% w porównaniu z 12,4 +/- 0,8%, P = 0,023). Zatem upośledzone zależne od śródbłonka rozszerzenie występuje u dzieci z rodzinną hipercholesterolemią w wieku 7 lat, a stopień upośledzenia związany jest z poziomem lipoproteiny (a).
[podobne: przedszkole nr 17, apteka poznań dyżur, dyżury aptek wrocław ]