Zmniejszenie wychwytu utlenionych lipoprotein o małej gęstości w makrofagach pochodzących z monocytów od pacjentów z niedoborem CD36.

Aby wyjaśnić fizjologiczne role CD36 jako utlenionego receptora lipoproteinowego o niskiej gęstości (OxLDL), przeanalizowaliśmy makrofagi pochodzące od monocytów od zdrowych i dwóch osobników z niedoborem CD36, ponieważ zidentyfikowaliśmy anomalie molekularne (Kashiwagi, H., Y. Tomiyama, Y. Kosugi, M. Shiraga, RH Lipsky, Y. Kanayama, Y. Kurata i Y. Matsuzawa 1994. Blood 83: 3545-3552 oraz Kashiwagi, H., Y. Tomiyama, S. Honda, S. Kosugi , M. Shiraga, N. Nagao, S. Sekiguchi, Y. Kanayama, Y. Kurata i Y. Matsuzawa, 1995. J. Clin, Invest., 95: 1040-1046). Scatchardowa analiza wiązania 125I-OxLDL wykazała liniowy wykres, a maksymalne wiązanie było niższe o około 40% w makrofagach od osobników z niedoborem CD36 niż z normalnych kontroli. Badania porównawcze wykazały, że wychwyt 125I-OxLDL został zahamowany przez OKM5, przeciwciało przeciwko CD36, o 53% w prawidłowych kontrolnych makrofagach, ale nie u makrofagów z niedoborem CD36. Po inkubacji z OxLDL przez 24 h, akumulacja estru cholesterylu została zmniejszona o około 40% u makrofagów z pacjentów z niedoborem CD36 niż u osób zdrowych. Te wyniki sugerują, że CD36 jest jednym z fizjologicznych receptorów dla OxLDL. Ponieważ specyficzne wiązanie OxLDL zostało zredukowane tylko o około 40% pomimo całkowitego niedoboru CD36, kilka innych receptorów również może odgrywać pewną rolę w wychwycie OxLDL. Konieczne będą dalsze badania w celu oceny ilościowej roli CD36 w tworzeniu komórek piankowatych in vivo.Images
[przypisy: apteka mielec dyżur, przedszkole gdańsk, apteka nysa dyżur ]