Badania tkanek powięziowych w medycynie sportowej

width=300System powięzi buduje trójwymiarowe kontinuum miękkiej, zawierającej kolagen, luźnej i gęstej włóknistej tkanki łącznej, która przenika ciało i umożliwia działanie wszystkich systemów ciała w sposób zintegrowany. Urazy układu powięziowego powodują znaczną utratę sprawności w ćwiczeniach rekreacyjnych, jak również sportach wyczynowych i mogą mieć potencjalną rolę w rozwoju i utrzymywaniu zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, w tym bólu krzyża. Tkanki powięziowe zasługują na więcej uwagi w medycynie sportowej. Lepsze zrozumienie dynamiki adaptacji do obciążeń mechanicznych oraz warunków biochemicznych stanowi cenną poprawę w zakresie zapobiegania urazom, wydajności sportowej i rehabilitacji sportowej. To konsensusowe oświadczenie odzwierciedla stan wiedzy na temat roli tkanek powięziowych w dyscyplinie medycyny sportowej. Ma on na celu (1) zapewnienie przeglądu współczesnego stanu wiedzy na temat układu powięziowego od mikrolevel (reakcje molekularne i komórkowe) do makrolevel (właściwości mechaniczne), (2) podsumowanie odpowiedzi układu powięziowego na zmienione obciążenie ( ćwiczenia fizyczne), do urazów i innych wyzwań fizjologicznych, w tym starzenia się, (3) opisać metody dostępne do badania układu powięziowego, i (4) podkreślić współczesny pogląd na interwencje, które celują w tkankę powięziową w sporcie i medycynie ćwiczeń. Postęp w tej dziedzinie będzie wymagał skoordynowanego wysiłku naukowców i klinicystów łączących mechanobiologię, fizjologię ćwiczeń i ulepszone technologie oceny.
[patrz też: apteka dyżur wrocław, apteka głogów dyżur, przedszkole gdańsk morena ]