BiałaczkaNeoplastic Diseases of the Blood

Pierwsze wydanie Białaczki, wydane przez Grune i Stratton w 1958 roku, było pionierskim opisem dwóch wybitnych hematologów, Williama Damesheka z Bostonu i Freda Gunza z Christchurch w Nowej Zelandii, o pochodzeniu białaczki, przejawach jej różnych form i jego leczenie. Obszernie ilustrowany fotomikrografiami, radiogramami i wspaniałymi akwarelami komórek białaczkowych autorstwa profesora Kawakity z Kumamoto City w Japonii, białaczka jest kamieniem milowym w literaturze hematologicznej. Liczne notatki i ciężkie podkreślenia w moim egzemplarzu świadczą o ekscytacji wywołanej przez książkę w młodszym hematologu, który usiłował zrozumieć, co było wtedy nieuleczalną chorobą. Napisany 40 lat temu, białaczka nie wspomina o onkogenach, cytogenetyce, chemioterapii skojarzonej lub transplantacji szpiku kostnego. Mimo to nadal warto przeglądać, choćby ze względu na jego piśmienny styl, cywilizowany ton i poglądy humanitarne – połączenie rzadko spotykane w nowoczesnych podręcznikach. W pierwszym wydaniu Leukemia, Dameshek i Gunz napisali: Zdajemy sobie doskonale sprawę, że jest to jedynie tymczasowy raport i że być może w krótkim czasie, bez względu na to, czy będzie to rok czy dekada, rewolucja w naszym rozumieniu i kontroli choroba może mieć miejsce. Ich proroctwo zostało potwierdzone w kolejnych wydaniach, które ukazały się w 1964, 1974, 1983 i 1990 roku. Książka została przejęta przez Saundersa w 1990 roku pod kierownictwem Edwarda Hendersona i T. Andrew Listera. Teraz dokonaliśmy tej rewizji pracy z 1996 roku, w której Mel Greaves dołącza do Hendersona i Listera, aby zredagować piękną, obszerną i autorytatywną książkę o wszystkich aspektach i postaciach białaczki. Jest to, podobnie jak pierwsza edycja, zasadnicza praca. Liczne wykresy, diagramy, tabele i fotomikrografie (wiele w kolorze) informują tekst i pomagają czytelnikowi zrozumieć cytogenetykę, immunobiologię, klasyfikację morfologiczną i chemioterapię białaczki. Jego 28 rozdziałów, napisanych przez międzynarodową grupę ekspertów, jest obszernie opatrzonych cytatami do roku 1994. Książka ma logiczną organizację, utylitarny układ i przyjemną dla oka typografię. Żadne techniczne prace referencyjne, szczególnie te dotyczące tak szybko poruszającej się dziedziny, jak białaczka, nie mogą mieć sensu. Ale z szóstą edycją białaczki w ręku czytelnik, czy to początkujący, czy doświadczony klinicysta, może poruszać się w zagrożeniach reakcji łańcuchowych polimerazy, hybrydyzacji fluorescencyjnej in situ, komórkach macierzystych krwi obwodowej i twierdzeniach o skuteczności terapeutycznej, która czai się w ławicach aktualna literatura. Białaczka utrzymuje standard doskonałości ustalony w pierwszym wydaniu.
Przy dwukrotnie większej wielkości, Neoplastyczne Choroby Krwi stawiają więcej terytorium niż Białaczka. Organizacja książki jest ciekawa. Nie ma wstępu i żaden główny temat nie splata trzech głównych tematów – białaczki, gammopatii monoklonalnych i chłoniaków – w złożoną całość. Nie ma też jednego punktu, w którym książka wiąże te zaburzenia z prawidłową hematopoezą i limfopoezą, z normalną tkanką limfatyczną ( centrum zarodka nie jest wymienione w indeksie) lub biologia molekularna komórek krwiotwórczych i limfocytów. Zamiast tego, choroby nowotworowe krwi rozpoczynają się natychmiast od przewlekłych białaczek, przechodzą do ostrych białaczek, następnie przechodzą do szpiczaka i powiązanych zaburzeń, a po sekcji dotyczącej chłoniaków kończą się 13 rozdziałami dotyczącymi opieki podtrzymującej.
[hasła pokrewne: dienogest, busulfan, suprasorb ]
[hasła pokrewne: apteka olkusz dyżur, apteka opole dyżur, dyżury aptek rybnik ]

BiałaczkaNeoplastic Diseases of the Blood

Pierwsze wydanie Białaczki, wydane przez Grune i Stratton w 1958 roku, było pionierskim opisem dwóch wybitnych hematologów, Williama Damesheka z Bostonu i Freda Gunza z Christchurch w Nowej Zelandii, o pochodzeniu białaczki, przejawach jej różnych form i jego leczenie. Obszernie ilustrowany fotomikrografiami, radiogramami i wspaniałymi akwarelami komórek białaczkowych autorstwa profesora Kawakity z Kumamoto City w Japonii, białaczka jest kamieniem milowym w literaturze hematologicznej. Liczne notatki i ciężkie podkreślenia w moim egzemplarzu świadczą o ekscytacji wywołanej przez książkę w młodszym hematologu, który usiłował zrozumieć, co było wtedy nieuleczalną chorobą. Napisany 40 lat temu, białaczka nie wspomina o onkogenach, cytogenetyce, chemioterapii skojarzonej lub transplantacji szpiku kostnego. Mimo to nadal warto przeglądać, choćby ze względu na jego piśmienny styl, cywilizowany ton i poglądy humanitarne – połączenie rzadko spotykane w nowoczesnych podręcznikach. (więcej…)