Dowody na bezpośrednie działanie cholekalcyferolu i 25-hydroksycholekalcyferolu na nerkowy transport fosforanu, sodu i wapnia

Przeprowadzono badania ostrego klirensu u psów stabilnych z niedoczynnością tarczycy, w celu oceny możliwości bezpośredniego działania nerek witaminy D i jej biologicznie aktywnego 25-hydroksylowanego metabolitu. Zmiany w hemodynamice nerkowej i stężenie wapnia w surowicy zostały zminimalizowane, a próby zmniejszenia poziomu witaminy D nie zostały podjęte. Zwiększenie objętości w stanie stacjonarnym w niewielkim stopniu zastosowano jako kontrolną sytuację eksperymentalną, tak że wpływ witaminy na zwiększenie reabsorpcji fosforanu nie zostałby niewykryty z powodu już największej reabsorpcji fosforanowej wtórnej do paratyroidektomii. W tych warunkach eksperymentalnych 10 000 U cholekalcyferolu i 25-120 U 25-hydroksycholekalcyferolu (25-HCC) spowodowało znaczne obniżenie odsetka przefiltrowanego fosforanu wydalonego (średnie spadki odpowiednio 39 i 47%), których nie można było przypisać zmiany w hemodynamice nerkowej lub zmiany stężenia wapnia lub fosforanu w surowicy. Wystąpił towarzyszący spadek wydalania sodu i wapnia; średnie odsetki wydalania sodu spadły o 38% dla witaminy D i 26% dla 25HCC, a dla wapnia pomiar ten zmniejszył się odpowiednio o 46 i 23%. Ponadto parathormon i 25HCC powodowały antagonistyczne działanie na wydalanie fosforanu. Te obserwacje dostarczają pierwszych rozstrzygających dowodów na bezpośredni (proksymalny) cylindryczny wpływ witaminy D na promowanie transportu fosforanu (jak również sodu i wapnia).
[hasła pokrewne: dyżury aptek suwałki, przedszkole nr 17, apteka olkusz dyżur ]