Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej ad 5

Przy mniej niż 2 latach bieżącego stosowania względne ryzyko choroby wieńcowej wynosiło 0,53 (przedział ufności 95%, od 0,31 do 0,93), a przy 10 lub więcej latach użytkowania ryzyko wynosiło 0,70 (przedział ufności 95%, 0,47 do 1,04 ). Względne ryzyko udaru dowolnego typu wśród długoterminowych użytkowników wynosiło 1,01 (przedział ufności 95%, 0,69 do 1,46). Dane dotyczące czasu użycia są dostępne w innym miejscu (NAPS). Rysunek 1. Ryc. 1. Względne ryzyko wystąpienia poważnej choroby wieńcowej wśród aktualnych użytkowników hormonów i wśród byłych użytkowników, według czasu od ostatniego użycia. Dane dotyczą okresu od 1976 r. Do 1992 r. Poziome słupki wskazują względne ryzyko, a pionowe pasy 95-procentowe przedziały ufności.
Korzyści z zastosowania hormonów w ochronie przed chorobą wieńcową zmniejszyły się nieco po 3 lub więcej latach po zaprzestaniu stosowania hormonów (Ryc. 1): względne ryzyko choroby wieńcowej u kobiet, które zaprzestały stosowania hormonów w okresie krótszym niż 3 lata wcześniej u kobiet, które nigdy nie stosowały hormonów 0,69 (przedział ufności 95%, 0,48 do 1,00), 0,81 (przedział ufności 95%, 0,54 do 1,21) dla osób, które zaprzestały stosowania hormonów od 3 do 4,9 lat wcześniej (P dla trendu 0,05).
Tabela 4. Tabela 4. Względne ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego wśród aktualnych użytkowników hormonów w porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały hormonów, zgodnie z dawką estrogenu, 1980-1992. Przeanalizowaliśmy również ryzyko choroby wieńcowej zgodnie z aktualną dawką doustną. skoniugowany estrogen (tabela 4). Stwierdzono odwrotną zależność między chorobą wieńcową a terapią estrogenową w dawkach 0,3 i 0,625 mg (względne ryzyko, odpowiednio 0,57 i 0,53), ale związek ten zmniejszył się przy wyższych dawkach. Chociaż stwierdziliśmy niewielki ogólny związek między ryzykiem udaru a dawką doustnego skoniugowanego estrogenu, obserwowano tendencję do zwiększonego ryzyka przy wyższych dawkach (P dla trendu, 0,047).
Tabela 5. Tabela 5. Względne ryzyko choroby niedokrwiennej serca i różnic w częstości występowania u bieżących użytkowników hormonów w porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały hormonów, zgodnie z kategoriami czynników ryzyka. Przeprowadziliśmy analizę, aby ustalić, czy wpływ hormonów na ryzyko wystąpienia poważnej choroby wieńcowej jest zróżnicowany w poszczególnych podgrupach kobiet (Tabela 5). Efekt ochronny wydaje się podobny w większości podgrup. Nawet wśród kobiet w wieku od 60 do 71 lat ryzyko choroby wieńcowej było niższe wśród obecnych użytkowników niż wśród osób nieużywających (ryzyko względne 0,66); w naszej 10-letniej obserwacji 2 stwierdziliśmy nieistotny wzrost ryzyka wśród kobiet w tej grupie wiekowej, chociaż liczby były niewielkie. Ponadto stosowanie estrogenów było odwrotnie proporcjonalne do ryzyka choroby wieńcowej u kobiet, niezależnie od tego, czy chorowały na cukrzycę, czy historię chorób serca, stosowały aspirynę na dobę, czy regularnie. Wśród kobiet niskiego ryzyka (tych, które miały wskaźnik masy ciała w pierwszym i czwartym kwintylu, nie chorowały na cukrzycę, nadciśnienie lub hipercholesterolemię, a nie były palaczami), względne ryzyko choroby wieńcowej wyniosło 0,67 (95 procent zaufania interwał, od 0,34 do 1,32) dla aktualnych użytkowników hormonów, w porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały hormonów.
Kobiety stosujące hormony muszą spotkać się z lekarzem, który może częściowo uwzględnić widoczną korzyść hormonów
[przypisy: Choroba Perthesa, polyporus, buprenorfina ]
[podobne: apteka dyżur wrocław, apteka głogów dyżur, przedszkole gdańsk morena ]

Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej ad 5

Przy mniej niż 2 latach bieżącego stosowania względne ryzyko choroby wieńcowej wynosiło 0,53 (przedział ufności 95%, od 0,31 do 0,93), a przy 10 lub więcej latach użytkowania ryzyko wynosiło 0,70 (przedział ufności 95%, 0,47 do 1,04 ). Względne ryzyko udaru dowolnego typu wśród długoterminowych użytkowników wynosiło 1,01 (przedział ufności 95%, 0,69 do 1,46). Dane dotyczące czasu użycia są dostępne w innym miejscu (NAPS). Rysunek 1. Ryc. (więcej…)