Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej cd

Obserwacja zakończyła się, kiedy rozpoznano chorobę sercowo-naczyniową, zmarł uczestnik lub został odesłany ostatni kwestionariusz. Podstawowa analiza opierała się na wskaźnikach zapadalności, przy czym jako mianownik zastosowano osobne miesiące obserwacji. Jako miarę stowarzyszenia wykorzystaliśmy ryzyko względne; względne ryzyko zdefiniowano jako częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych wśród kobiet w różnych kategoriach zażywania hormonów podzieloną przez częstość występowania wśród kobiet, które nigdy nie stosowały hormonów. Wyliczyliśmy współczynniki dotyczące wieku w kategoriach pięcioletnich i obliczono względne ryzyko obliczone w zależności od wieku z 95-procentowymi przedziałami ufności.13 Testy trendów w różnych kategoriach ekspozycji obliczono, traktując poziomy ekspozycji jako ciągłą, porządkową zmienną w modelu regresji .
Do obliczenia względnego ryzyka wykorzystano modele proporcjonalnego ryzyka14, z dostosowaniami dotyczącymi wieku, wieku w okresie menopauzy, wskaźnika masy ciała (waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach), palenia papierosów, nadciśnienia, cukrzycy, podwyższonego poziomu cholesterolu zawał mięśnia sercowego u rodzica przed ukończeniem 60 lat, wcześniejsze stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, rodzaj menopauzy (naturalny lub chirurgiczny) i dwuletni okres (osiem kategorii). W przypadku niektórych analiz spożycie tłuszczów nasyconych (w kwintylach), spożywanie alkoholu (brak, <5 g, 5 do 14,9 g lub> 15 g na dzień), stosowanie witaminy E (brak, <100 IU, 100 do 299 IU , 300 do 599 jm lub> 600 jm na dzień) lub multiwitaminy (tak lub nie), stosowanie aspiryny (brak lub do 6 tabletek lub> 7 tabletek na tydzień) i aktywność fizyczna (brak lub co najmniej raz w tygodniu ) zostały dodane do modelu (z kontynuacją od 1980 r. do 1992 r., ponieważ informacje o tych dodatkowych zmiennych nie były dostępne przed 1980 r.). Różnice w stopie procentowej (nadmierna liczba przypadków przypadająca na niewykorzystanie hormonów na 100 000 osobolat) zostały obliczone w warstwach grup ryzyka (np. Palacze papierosów i osoby niepalące) jako różnica pomiędzy częstością występowania wśród użytkowników hormonów i osób nieużywających narkotyków (tj. tych, którzy nigdy nie stosowali hormonów), znormalizowanych do rozkładu wieku wśród osób nieużytkowników bez określonego czynnika ryzyka (np. niepalący).
Wyniki
Udokumentowaliśmy 584 zawałów mięśnia sercowego bez zgonu, 186 zgonów z powodu choroby wieńcowej, 572 udarów (285 zdarzeń niedokrwiennych, 155 krwotoków podpajęczynówkowych i 132 inne lub nieokreślone typy) i 553 przypadków operacji wieńcowej lub angioplastyki. Kobiety, które nigdy nie stosowały hormonów stanowiły 49,0 procent osób-lat obserwacji, aktualni użytkownicy 25,1 procent (trzy czwarte z nich stosowało sam estrogen i jeden czwarty estrogen z progestagenem), a dawni użytkownicy 22,7 procent; brakowało informacji przez 3,2 procent czasu obserwacji.
Tabela 1. Tabela 1. Zestandaryzowany według wieku rozkład cech kobiet uczestniczących w badaniu zdrowia pielęgniarek w 1990 r., W zależności od użycia lub niewykorzystania hormonów pomenopauzalnych. Obecni użytkownicy hormonów, niezależnie od tego, czy stosowali sam estrogen czy progestagen, wykazywali lepszy profil ryzyka niż kobiety, które nigdy nie stosowały hormonów (tabela 1). Mniej aktualnych użytkowników miało historię zawału mięśnia sercowego, cukrzycę lub wędzone papierosy
[podobne: flexagen, dienogest, hurtownia portfeli ]
[podobne: apteka śrem dyżur wrocław, apteka skoczów dyżur, apteka śrem dyżur ]

Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej cd

Obserwacja zakończyła się, kiedy rozpoznano chorobę sercowo-naczyniową, zmarł uczestnik lub został odesłany ostatni kwestionariusz. Podstawowa analiza opierała się na wskaźnikach zapadalności, przy czym jako mianownik zastosowano osobne miesiące obserwacji. Jako miarę stowarzyszenia wykorzystaliśmy ryzyko względne; względne ryzyko zdefiniowano jako częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych wśród kobiet w różnych kategoriach zażywania hormonów podzieloną przez częstość występowania wśród kobiet, które nigdy nie stosowały hormonów. Wyliczyliśmy współczynniki dotyczące wieku w kategoriach pięcioletnich i obliczono względne ryzyko obliczone w zależności od wieku z 95-procentowymi przedziałami ufności.13 Testy trendów w różnych kategoriach ekspozycji obliczono, traktując poziomy ekspozycji jako ciągłą, porządkową zmienną w modelu regresji .
Do obliczenia względnego ryzyka wykorzystano modele proporcjonalnego ryzyka14, z dostosowaniami dotyczącymi wieku, wieku w okresie menopauzy, wskaźnika masy ciała (waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach), palenia papierosów, nadciśnienia, cukrzycy, podwyższonego poziomu cholesterolu zawał mięśnia sercowego u rodzica przed ukończeniem 60 lat, wcześniejsze stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, rodzaj menopauzy (naturalny lub chirurgiczny) i dwuletni okres (osiem kategorii). (więcej…)