Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej

Ponad 30 badań epidemiologicznych wykazało, że kobiety po menopauzie stosujące estrogen mają niższe ryzyko choroby wieńcowej niż te, które nie stosują estrogenu1; jednak większość danych dotyczy wyłącznie estrogenu.2 Progestyny dodane do estrogenu zmniejszają lub eliminują nadmierne ryzyko raka endometrium z powodu nieza- leżnego działania estrogenu.3 Stosowanie progestin w połączeniu z estrogenem jest obecnie powszechne, ale informacje na temat ryzyka sercowo-naczyniowego choroba związana z terapią łączoną jest rzadka. Dane eksperymentalne sugerują, że dodanie progestyny może zmniejszyć pozorny kardioprotekcyjny efekt terapii hormonalnej. Same progestyny mają tendencję do podwyższania poziomu cholesterolu w lipoproteinach o niskiej gęstości (LDL) i obniżania poziomu cholesterolu w lipoproteinach o dużej gęstości (HDL) 4. W badaniu postmenopauzalnym dotyczącym estrogenu / progestyn, 5 wszystkich schematów hormonalnych obniżyło poziom cholesterolu LDL, ale octan medroksyprogesteronu znacznie osłabił indukowany estrogenem wzrost poziomu cholesterolu HDL. Co więcej, progestyny mają tendencję do przeciwstawiania się dobroczynnemu działaniu estrogenu na rozszerzenie naczyń krwionośnych i przepływ krwi.6
We wcześniejszym raporcie zbadaliśmy związek między hormonalną terapią pomenopauzalną a chorobą sercowo-naczyniową na podstawie 10-letnich danych z badania Nurses Health Study, 2 ale w czasie tej analizy niewiele kobiet przyjmowało progestagen z estrogenem . Obecnie relacjonujemy związek pomiędzy skojarzoną terapią hormonalną a chorobą sercowo-naczyniową. Nasza analiza opiera się na 16-letnich danych uzupełniających u 59 337 kobiet po menopauzie uczestniczących w badaniu zdrowia pielęgniarek.
Metody
Badanie zdrowia pielęgniarek rozpoczęło się w 1976 r., Kiedy 121 700 pielęgniarek w wieku od 30 do 55 lat ukończyło wysyłany kwestionariusz dotyczący stosowania hormonów po menopauzie i ich historii medycznej, w tym chorób sercowo-naczyniowych i związanych z nimi czynników ryzyka. Zaktualizowaliśmy informacje o dwuletnie kwestionariusze uzupełniające. Od 1980 r. Obejmowaliśmy pytania dotyczące diety i aktywności fizycznej. Dane uzupełniające były dostępne dla ponad 90 procent kohorty.
Ustalenie użycia hormonów
W 1976 r. Uczestnicy badania zostali zapytani o to, czy stosowali hormony po menopauzie, a jeśli tak, o czasie stosowania. Począwszy od 1978 r. Zebraliśmy informacje na temat terapii hormonalnej, a od 1980 r. Pytaliśmy także o dawkę doustnego skoniugowanego estrogenu.
Dokumentacja choroby sercowo-naczyniowej
Choroba sercowo-naczyniowa została zdefiniowana jako niezakończony zawał mięśnia sercowego, śmiertelna choroba wieńcowa, operacja pomostowania wieńcowego lub angioplastyka oraz udar śmiertelny lub niekrytyczny występujący w okresie między zwrotem kwestionariusza z 1976 r. A czerwca 1992 r. Pielęgniarki, które zgłosiły nieinwazyjny zawał lub udar zostali poproszeni o pozwolenie na przejrzenie ich dokumentacji medycznej. Nieswoiste zawały mięśnia sercowego zostały potwierdzone, jeśli informacje w dokumentacji medycznej spełniają kryteria Światowej Organizacji Zdrowia8 (objawy plus albo podwyższony poziom enzymu sercowego albo ustalenia diagnostyczne na elektrokardiogramach). Zawały, dla których dokumentacja medyczna była niedostępna zostały zdefiniowane jako prawdopodobne i uwzględnione w analizie, jeśli wymagały hospitalizacji i zostały potwierdzone przez wywiad lub list z tematu
[patrz też: busulfan, dekstran, suprasorb ]
[patrz też: dyżury aptek skoczów, apteka mielec dyżur, apteka nysa dyżur ]

Estrogen po menopauzie i stosowanie progesteronu i ryzyko choroby sercowo-naczyniowej

Ponad 30 badań epidemiologicznych wykazało, że kobiety po menopauzie stosujące estrogen mają niższe ryzyko choroby wieńcowej niż te, które nie stosują estrogenu1; jednak większość danych dotyczy wyłącznie estrogenu.2 Progestyny dodane do estrogenu zmniejszają lub eliminują nadmierne ryzyko raka endometrium z powodu nieza- leżnego działania estrogenu.3 Stosowanie progestin w połączeniu z estrogenem jest obecnie powszechne, ale informacje na temat ryzyka sercowo-naczyniowego choroba związana z terapią łączoną jest rzadka. Dane eksperymentalne sugerują, że dodanie progestyny może zmniejszyć pozorny kardioprotekcyjny efekt terapii hormonalnej. Same progestyny mają tendencję do podwyższania poziomu cholesterolu w lipoproteinach o niskiej gęstości (LDL) i obniżania poziomu cholesterolu w lipoproteinach o dużej gęstości (HDL) 4. W badaniu postmenopauzalnym dotyczącym estrogenu / progestyn, 5 wszystkich schematów hormonalnych obniżyło poziom cholesterolu LDL, ale octan medroksyprogesteronu znacznie osłabił indukowany estrogenem wzrost poziomu cholesterolu HDL. Co więcej, progestyny mają tendencję do przeciwstawiania się dobroczynnemu działaniu estrogenu na rozszerzenie naczyń krwionośnych i przepływ krwi.6
We wcześniejszym raporcie zbadaliśmy związek między hormonalną terapią pomenopauzalną a chorobą sercowo-naczyniową na podstawie 10-letnich danych z badania Nurses Health Study, 2 ale w czasie tej analizy niewiele kobiet przyjmowało progestagen z estrogenem . (więcej…)