Interakcja ozonowa z płucami gryzoni. III. Utlenianie zredukowanego glutationu i tworzenie mieszanych dwusiarczków pomiędzy sulfhydrylami białkowymi i niebiałkowymi.

Siarczki niebiałkowe (NPSH), główne źródło komórkowych substancji redukujących, badano w tkance płucnej po krótkotrwałym narażeniu szczurów na O3. Podczas gdy na poziom NPSH nie miały wpływu ekspozycje o niskim poziomie (np. 0,8 ppm dla maksymalnie 24 godzin lub 1,5 ppm dla maksymalnie 8 godzin), to było ono znacząco obniżone przez wyższe schematy ekspozycji (np. 25 procent po 2 ppm dla 8 h i 49 procent po 4 ppm przez 6 h). Po wystawieniu na działanie 4 ppm O3 przez 6 h poziom zredukowanego glutationu (GSH), który odpowiadał za około 90% NPSH w płucach, zmniejszył się o 40%, ale bez wzrostu poziomu utlenionego gluaty- nu (GSSG). Traktowanie homogenatu płuc borowodorkiem doprowadziło do odzyskania NPSH w odsłoniętych płucach do wartości kontrolnych, co sugeruje, że utlenianie NPSH lub GSH podczas ekspozycji in vivo na O3 prowadziło do tworzenia mieszanych disiarczków z innymi grupami sulfhydrylowymi (SH) tkanki płucnej. Ekstrakty frakcji stałych i supernatantu potraktowanych borowodorkiem z homogenatu płuc analizowano pod kątem NPSH metodą chromatografii papierowej. Z tej analizy GSH okazał się być jedynym NPSH związanym z białkami tkanki płucnej poprzez mieszane wiązanie dwusiarczkowe. Tworzenie mieszanych dwusiarczków wydawało się zjawiskiem przejściowym. Natychmiast po 4-godzinnej ekspozycji na 3 ppm O3 poziom mieszanych dwusiarczków był mały (15 procent całkowitego NPSH), ale osiągnął pik (równoważny 0,6 mumol NPSH / płuca) po odzyskaniu przez 24 godziny. Jednak poziom ten znacznie się zmniejszył w ciągu 48 godzin po odzysku.
[podobne: przedszkole nr 17, apteka nysa dyżur, apteka rybnik dyżur ]