Perspektywiczne badanie czynników ryzyka w przypadku objawowej infekcji dróg moczowych u młodych kobiet czesc 4

Escherichia coli była jedynym patogenem lub współistniejącym patogenem w 127 potwierdzonych hodowlą zakażeń dróg moczowych (93 procent). Wskaźniki infekcji dróg moczowych według wybranych charakterystyk przedstawiono w Tabeli 2. Analizy wielowymiarowe
Tabela 3. Tabela 3. Względne ryzyko zakażeń układu moczowego, określone przez dopasowanie oddzielnych modeli Coxa dla każdej kohorty. Rysunek 1. Ryc. 1. Względne ryzyko zakażeń układu moczowego, określone przez dopasowanie osobnych modeli Coxa do każdego miejsca badania dla ciągłych zmiennych wieku, dni używania przepony w spermicydzie w ciągu ostatnich siedmiu dni, dni z kontaktami seksualnymi w przeszłości Siedem dni i dni używania szyjki macicy w ciągu ostatnich siedmiu dni. Paski wskazują 95-procentowe przedziały ufności. Dodatkowe zmienne w modelu podano w tabeli 3.
Jakościowo wyniki modeli wielowymiarowych dla kohorty uniwersyteckiej i kohorty HMO były bardzo podobne. Zatem, dla ułatwienia porównania, dopasowujemy ten sam model do każdej badanej populacji osobno i prezentujemy wyniki dla zmiennych kategorycznych w Tabeli 3 i dla zmiennych ciągłych na Figurze 1. Tylko kobiety z pełnymi danymi na temat wszystkich współzmiennych są zawarte w modele wielowymiarowe. W rezultacie 86 z 98 infekcji dróg moczowych w kohorcie uniwersyteckiej i 66 z 82 infekcji dróg moczowych w kohorcie HMO zostały włączone do modeli wieloczynnikowych.
Niedawne stosowanie przepony i środków plemnikobójczych, niedawne kontakty seksualne i nawracające zakażenia dróg moczowych były niezależnymi czynnikami ryzyka zakażenia dróg moczowych u kobiet w każdym z badanych miejsc (tab. 3 i ryc. 1). W obu kohortach użycie przepony ze spermicydem miało silny związek i zależność dawka-odpowiedź od ryzyka zakażenia dróg moczowych (względne ryzyko dla jednego, trzech i pięciu dni stosowania w ostatnim tygodniu wynosiło odpowiednio 1,42, 2,83 i 5,68 w kohorcie uniwersyteckiej, P <0,001 oraz 1,29, 2,14 i 3,54 w kohorcie HMO, P = 0,04). Podobnie, istniało silne powiązanie i zależność dawka-odpowiedź pomiędzy ostatnim stosunkiem płciowym a ryzykiem zakażenia dróg moczowych (względne ryzyko dla jednego, trzech i pięciu dni ze stosunkiem w ciągu ostatniego tygodnia wynosiło odpowiednio 1,37, 2,56; 4,81 w kohorcie uniwersyteckiej, P <0,001 oraz 1,24, 1,91 i 2,96 w kohorcie HMO, P = 0,002). Historia nawracających infekcji dróg moczowych była również silnie związana z ryzykiem zakażenia dróg moczowych (względne ryzyko, 5,58 w kohorcie uniwersyteckiej i 2,10 w kohorcie HMO, odpowiednio P <0,001 i P = 0,006). Zwiększenie wieku było związane ze zmniejszonym ryzykiem zakażenia dróg moczowych w każdej kohorcie, ale było istotnie powiązane tylko w kohorcie uniwersyteckiej (Ryc. 1). Podobnie małżeństwo wiązało się ze zmniejszonym i prawie identycznym ryzykiem względnym w obu kohortach, ale zmniejszenie ryzyka było statystycznie istotne tylko w kohorcie HMO (P = 0,002) (Tabela 3), głównie dlatego, że tak niewiele kobiet uniwersyteckich było żonaty (tabela 1). Użycie szyjki macicy nie miało statystycznie istotnego związku z ryzykiem zakażenia dróg moczowych. Chociaż w obu kohortach zaobserwowano tendencję do zwiększonego ryzyka przy częstym stosowaniu czapek (Figura 1), to powiązanie zbliżyło się do istotności statystycznej tylko w kohorcie HMO (P = 0,08).
Jedyną ważną różnicą między dwiema grupami badawczymi pod względem czynników ryzyka zakażenia dróg moczowych było zastosowanie samego środka plemnikobójczego jako metody antykoncepcyjnej z wyboru
[patrz też: suprasorb, Leukocyturia, apteka śrem dyżur ]
[przypisy: apteka śrem dyżur wrocław, apteka skoczów dyżur, apteka śrem dyżur ]

Perspektywiczne badanie czynników ryzyka w przypadku objawowej infekcji dróg moczowych u młodych kobiet czesc 4

Escherichia coli była jedynym patogenem lub współistniejącym patogenem w 127 potwierdzonych hodowlą zakażeń dróg moczowych (93 procent). Wskaźniki infekcji dróg moczowych według wybranych charakterystyk przedstawiono w Tabeli 2. Analizy wielowymiarowe
Tabela 3. Tabela 3. Względne ryzyko zakażeń układu moczowego, określone przez dopasowanie oddzielnych modeli Coxa dla każdej kohorty. (więcej…)