Praktyka kliniczna medycyny transfuzji ad

Czwarty rozdział, dotyczący immunomodulacji indukowanej przez transfuzję, byłby bardziej odpowiedni w późniejszej części dotyczącej potencjalnego szkodliwego wpływu transfuzji, ponieważ osobnik ten nie stanowi jeszcze dobrze zdefiniowanego zbioru informacji o ustalonym znaczeniu klinicznym. Rozdział omawiający wyzwalacz transfuzji (poziom hemoglobiny, który wymaga terapii transfuzją) i transfuzję krwinek czerwonych pokrywa się z rozdziałami dotyczącymi terapii transfuzjami, w których można łatwo wprowadzić informacje. Rozszerzona dyskusja na temat kaskady krzepnięcia byłaby odpowiednia w części dotyczącej zasad biologicznych. Biorąc pod uwagę długość wielu rozdziałów, wstępne zarysy każdego z nich mogły znacznie wzmocnić uznanie przez czytelnika zakresu i kluczowych pojęć. Natomiast kilka stosunkowo krótkich rozdziałów nie dostarcza wystarczających informacji, aby kwalifikować się jako referencje specjalistyczne. Przede wszystkim tylko jeden krótki rozdział poświęcony jest terapeutycznej hemaferezy. Rozdział dotyczący przeszczepu komórek macierzystych krwi obwodowej mógłby zostać ulepszony poprzez lepszą dyskusję na temat kwestii technicznych. Pojawiające się pole bankowości krwi pępowinowej jest wspomniane tylko w tym rozdziale.
Ogólnie rzecz biorąc, ta książka jest dobrze napisanym ulepszeniem poprzedniej edycji i doskonałą pracą techniczną, teoretyczną i kliniczną.
Eleanor S. Pollak, MD
Leigh C. Jefferies, MD
University of Pennsylvania Health System, Philadelphia, PA 19104

[patrz też: chloramfenikol, Corsodyl, dekstrometorfan ]
[więcej w: przedszkole nr 17, dyżury aptek suwałki, apteka strzelin dyżur ]