Praktyka kliniczna medycyny transfuzji

Trzecie wydanie Klinicznej Praktyki Medycyny Transfuzjologicznej jest cenną ogólną pracą referencyjną dotyczącą praktycznych, klinicznych i technicznych aspektów praktyk transfuzji. Od czasu drugiej edycji w 1989 roku (pod redakcją Lawrence D. Petz i Scotta N. Swishera, New York: Churchill Livingstone), dodano trzech redaktorów. Mają specjalistyczną wiedzę z zakresu chirurgii, medycyny transfuzji dziecięcej i chorób zakaźnych przenoszonych drogą transfuzji, aw tej edycji leczenie tych przedmiotów zostało rozszerzone i zreorganizowane. Książka zaczyna się od historycznego przeglądu medycyny transfuzji i przeglądu przeszłych i obecnych wyzwań w tej ewoluującej dziedzinie wielodyscyplinarnej. Rozdziały poświęcone zasadom biologicznym spełniają cel redaktora, jakim jest przedstawienie ogólnego tła naukowego dla praktyk klinicznych i laboratoryjnych. Skupiają się na immunologii, grupach krwi, testach kompatybilności i HLA. Sekcja praktycznych i organizacyjnych aspektów pobierania krwi i transfuzji zawiera obszerne rozdziały, które są szczególnie interesujące dla lekarzy i stażystów w dziedzinie medycyny transfuzyjnej. Obejmuje takie tematy, jak ambulatoryjne programy transfuzji i autologiczne i ukierunkowane dawstwo, algorytmy kontroli praktyk transfuzji i dyskusja na temat zagadnień medycznych. Istnieją szczególnie dobrze napisane rozdziały dotyczące praktyk transfuzji w otoczeniu chirurgicznym, urazach, położnictwie i ginekologii, transplantacji narządów stałych i szpiku kostnego oraz terapii transfuzyjnej dla pacjentów medycznych z przewlekłymi i nabytymi anemiami hemolitycznymi. Tak więc książka ta zainteresuje nie tylko specjalistów w dziedzinie medycyny transfuzyjnej, ale także chirurgów, położników i hematologów, którzy poszukują dobrej ogólnej pracy referencyjnej. Sekcja sześciu rozdziałów poświęcona jest medycynie transfuzji noworodków i dzieci. Inne rozdziały lub tematy, które zwykle nie występują w podręcznikach klinicznych leków do transfuzji laboratoryjnej, obejmują terapię genową, immunoterapię adoptywną i opiekę nad pacjentami będącymi Świadkami Jehowy.
Niektóre wybitne aspekty tej książki to imponująca lista autorów, którzy przyczynili się do tego, obszerny opis różnych tematów oraz dokładny, przydatny indeks. Ogólnie rzecz biorąc, poszczególne rozdziały są szeroko przywoływane i nadają interesujące historyczne perspektywy. Rozdział dotyczący transfuzji płytek krwi dostarcza nie tylko praktycznych wskazówek, ale także analizę badań klinicznych, na których oparte są praktyki kliniczne. Rozdział zatytułowany Ogólny przegląd zakażeń transfuzją przekazywaną zawiera doskonałą dyskusję na temat metod stosowanych do oceny ryzyka choroby przenoszonej drogą transfuzji. Rozdziały dotyczące przeszczepów narządów litych i badania zgodności krwinek czerwonych są godne pochwały ze względu na ich tabele protokołów i analizy przypadków, które zawierają. Inne wykresy zawierają istotne informacje na temat koncentratów czynników krzepnięcia, preparatów dożylnej immunoglobuliny dostępnych w Stanach Zjednoczonych oraz podsumowanie składników krwi i pochodnych. Wszystko to zwiększa praktyczną przydatność książki.
Nasze krytyki są niewielkie i dotyczą przede wszystkim organizacji książki. Dwa rozdziały w części poświęconej biologicznym zasadom medycyny transfuzji mogły być lepiej umieszczone gdzie indziej
[przypisy: oprogramowanie stomatologiczne, amiodaron, Enteroldiltiazem ]
[przypisy: apteka dyżur wrocław, apteka głogów dyżur, przedszkole gdańsk morena ]

Praktyka kliniczna medycyny transfuzji

Trzecie wydanie Klinicznej Praktyki Medycyny Transfuzjologicznej jest cenną ogólną pracą referencyjną dotyczącą praktycznych, klinicznych i technicznych aspektów praktyk transfuzji. Od czasu drugiej edycji w 1989 roku (pod redakcją Lawrence D. Petz i Scotta N. Swishera, New York: Churchill Livingstone), dodano trzech redaktorów. Mają specjalistyczną wiedzę z zakresu chirurgii, medycyny transfuzji dziecięcej i chorób zakaźnych przenoszonych drogą transfuzji, aw tej edycji leczenie tych przedmiotów zostało rozszerzone i zreorganizowane. (więcej…)