Sertralina i hiponatremia

Hiponatremię i zespół niewłaściwego wydzielania hormonu antydiuretycznego odnotowano u pacjentów leczonych sertraliną (Zoloft) .1-3 Opisujemy szybki początek hiponatremii u 82-letniej kobiety hospitalizowanej z powodu postępującej uzależnienia od alkoholu, delirium z powodu do zatrucia alkoholem i ciężkich objawów depresji, które zaczęły się po śmierci jej męża trzy lata wcześniej. Początkowo leczono ją lorazepamem, tiaminą, folianem i ranitydyną. Trzeciego dnia w szpitalu podano jej 25 mg sertraliny na depresję i 50 mg na dobę. W drugim dniu terapii sertraliną rozpoczęliśmy wycofywanie lorazepamu, ale nie doszło do całkowitego przerwania leczenia. Pacjent nie miał objawów odstawienia alkoholu, nadaktywności autonomicznej ani toksycznych działań sertraliny. Stężenie sodu w surowicy wynosiło 134 mmol na litr w dniu rozpoczęcia sertraliny i spadło do 127 mmol na litr trzy dni później, kiedy to stężenie sodu w moczu wynosiło 36 mmol na litr, a osmolalność moczu wynosiła 373 mOsm na kilogram. Stężenie sodu w surowicy osiągnęło najniższy poziom 123 mmol na litr po ośmiu dniach leczenia sertraliną, w którym to czasie lek przerwano. Stężenie sodu w surowicy wynosiło 134 mmol na litr sześć dni później.
Ten przebieg zdarzeń sugeruje, że hiponatremia pacjenta była związana z terapią sertraliną i była spowodowana niewłaściwym wydzielaniem hormonu antydiuretycznego. Nie stwierdzono żadnej z innych znanych przyczyn hiponatremii, w tym diuretyki, leków, nowotworów oraz chorób układu oddechowego i centralnego układu nerwowego.
Chociaż pacjent nie miał objawów związanych z hiponatremią, niskie stężenia sodu w surowicy mogą powodować złe samopoczucie, osłabienie, dezorientację, upośledzoną zdolność funkcjonalną, a także ciężką, senność, drgawki i śpiączkę. Sertraline należy dodać do listy leków, które mogą powodować hiponatremię. Uważamy, że poziom sodu w surowicy należy mierzyć okresowo u pacjentów w podeszłym wieku wkrótce po rozpoczęciu przyjmowania tego leku.
Joseph Kessler, DO
Steven C. Samuels, MD
Góra Synaj Centrum Medyczne, Nowy Jork, NY 10029
4 Referencje1. Thornton SL, Resch DS. SIADH związany z terapią sertraliną. Am J Psychiatry 1995; 152: 809-809
Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Jackson C, Carson W, Markowitz J, Mintzer J. SIADH związany z terapią fluoksetyną i sertraliną. Am J Psychiatry 1995; 152: 809-810
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Doshi D, Borison R. Związek przejściowego SIADH z sertraliną. Am J Psychiatry 1994; 151: 779-780
Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Davis KM, Minaker KL. Zaburzenia równowagi płynowej: odwodnienie i hiponatremia. W: Hazzard WR, Bierman EL, Blass JP, Ettinger WH Jr, Halter JB, wyd. Zasady geriatrii i gerontologii. 3 ed. New York: McGraw-Hill, 1994: 1187-9.
Google Scholar
(13)
[przypisy: busulfan, suprasorb, chloramfenikol ]
[patrz też: apteka olkusz dyżur, apteka opole dyżur, dyżury aptek rybnik ]