Stymulacja wątrobowych receptorów lipoprotein o niskiej gęstości przez glukagon. Dowód nowego mechanizmu regulacyjnego in vivo.

Badaliśmy wpływ glukagonu na wątrobowe receptory LDL i lipoproteiny osocza u szczurów. Zależny od dawki (maksymalny, trzykrotny) wzrost wiązania receptora LDL był widoczny już przy dawce 2 x 4 mikrogramy i wykrywalny 3 godziny po wstrzyknięciu; jednocześnie cholesterol i apolipoproteina (apo) B i apoE w obrębie LDL i duże HDL zmniejszyły się w osoczu. Poziomy mRNA receptora LDL były jednak niezmienione lub zmniejszone. Zwiększono wątrobowy cholesterol mikrosomalny i zmniejszono aktywność enzymatyczną reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A i 7-hydroksylazy cholesterolowej w mikrosomach wątrobowych. Sama insulina zwiększała podwójne wiązanie receptora i poziomy mRNA receptora, ale poziom cholesterolu w osoczu pozostał niezmieniony, a poziom apoE w osoczu i apoB wzrósł. Podawanie insuliny zwierzętom, którym podawano glukagon, zmniejszyło wiązanie receptora LDL do poziomów kontrolnych, a apoB pojawiło się w cząstkach LDL. Leczenie estrogenem zwiększało poziom wiązania z receptorem LDL i poziomy mRNA odpowiednio pięcio- i ośmiokrotnie. Połączone leczenie glukagonem i estrogenem zmniejszyło stymulację poziomów mRNA receptora LDL o 80%, chociaż wiązanie receptora LDL pozostało niezmienione. Analiza immunoblotów wykazała, że glukagon zwiększył liczbę wątrobowych receptorów LDL. Wnioskujemy, że glukagon indukuje liczbę wątrobowych receptorów LDL za pomocą mechanizmu niezwiązanego ze zwiększonymi poziomami mRNA, co sugeruje obecność potranskrypcyjnego mechanizmu regulacyjnego obecnego w wątrobie in vivo.
[przypisy: dyżury aptek poznań, dyżury aptek wrocław, apteka nysa dyżur ]