vacu term warszawa ad 7

W 8 procentach z grupy klarytromycyny i 6 procent z grupy placebo, badane leczenie zostało przerwane z powodu zdarzeń niepożądanych uważanych za prawdopodobnie, prawdopodobnie lub zdecydowanie związanych z podawaniem badanego leku (P = 0,45). Podobne proporcje pacjentów w obu grupach wycofały się z badania z powodu zdarzeń niepożądanych z dowolnej przyczyny, niezależnie od tego, czy były one związane z podawaniem badanego leku. Dyskusja
Nasze wyniki wskazują, że profilaktyczne leczenie klarytromycyną zmniejsza częstość występowania rozsianego zakażenia kompleksem M. avium u pacjentów z zaawansowanym AIDS. Takie leczenie jest również związane ze zmniejszoną częstością hospitalizacji i zmniejszoną częstością występowania niektórych powikłań zakażenia HIV. Ta randomizowana, podwójnie ślepa próba pokazuje, że zapobieganie zakażeniu kompleksem M. avium może przedłużyć przeżycie u pacjentów z AIDS.
Nightingale i wsp. [18] donieśli, że podanie ryfabutyny zmniejszyło częstość występowania infekcji kompleksu M. avium i towarzyszących jej objawów u pacjentów z AIDS, ale nie wydawało się, aby przedłużało to przeżycie. Grupa zadaniowa ds. Publicznej służby zdrowia9 zalecała następnie profilaktykę ryfabutynową u pacjentów z liczbą komórek CD4 poniżej 100 na milimetr sześcienny. Grupa zadaniowa wyraziła jednak obawy dotyczące skuteczności, kosztów i potencjalnej toksyczności takiego leczenia, a także ryzyka interakcji lekowych. W rezultacie wielu lekarzy nie rutynowo stosowało profilaktykę ryfabutyną. W analizie post hoc dwóch kontrolowanych badań opisanych przez Nightingale i wsp., Moore i Chaisson19 połączyli te wyniki z wynikami późniejszej otwartej próby klinicznej. Chociaż pacjenci otrzymujący ryfabutynę otwartą na etykiecie mogli mieć lepszą początkową prognozę niż ci, którzy tego nie zrobili, na podstawie skorygowanych analiz autorzy doszli do wniosku, że ryfabutyna zapewnia statystycznie istotną przewagę przeżycia.
W naszej analizie profilaktyka za pomocą klarytromycyny wiązała się z przedłużonym przeżyciem we wszystkich warstwach zliczających CD4 i zarówno u pacjentów amerykańskich, jak i europejskich. Można argumentować, że profilaktyka może być mniej skutecznym podejściem niż aktywny nadzór połączony z agresywną terapią. Nasze dane nie obsługują jednak tej pozycji. Nawet przy aktywnym nadzorze w obu grupach terapeutycznych, w tym regularnych wizytach kontrolnych i hodowlach, a także w leczeniu według uznania lekarza pacjenta, grupa klarytromycyny nadal miała znacznie lepszy wynik. Dlaczego profilaktyka jest bardziej skuteczna niż nadzór i leczenie pojawiających się chorób jest niejasne. Aktywowane cytokiny i zwiększone miano wirusa, które zostały wykazane u zakażonych HIV pacjentów z infekcją kompleksu M. avium, 20 mogą niekorzystnie wpływać na przeżycie, co sprzyja strategii zapobiegawczej. Chociaż mediana przeżycia wśród pacjentów z skutecznie leczonymi zakażeniami M. avium complex jest dłuższa niż wśród nieleczonych pacjentów, 4,5 nikt nie wykazał, że pacjenci z leczonymi zakażeniami przeżywają tak długo, jak ci bez infekcji. Infekcja M. avium complex jest obecnie uznawana za czynnik prognostyczny umieralności u chorych na AIDS.21,22
Wyniki naszych badań sugerują, że klarytromycyna hamuje również inne powszechne infekcje u pacjentów z AIDS, takich jak zapalenie płuc i lamblioza.
[hasła pokrewne: polyporus, alemtuzumab, chloramfenikol ]
[przypisy: apteka olkusz dyżur, apteka opole dyżur, dyżury aptek rybnik ]