Wpływ estradiolu i analogów steroidowych na klirens erytrocytów pokrytych G immunoglobuliny.

Chociaż nieproporcjonalna częstość występowania wielu zaburzeń immunologicznych u kobiet jest dobrze znana, wpływ steroidów płciowych na procesy immunologiczne jest niejasny. Wykorzystaliśmy model zwierzęcy, który pomógł w wyjaśnieniu wpływu kortykosteroidów in vivo, na ilościową ocenę wpływu estradiolu i analogów steroidowych na klirens immunologiczny erytrocytów pokrytych IgG. Podczas gdy kortykosteroidy zaburzały klirens erytrocytów powleczonych IgG, estradiol, w dawkach porównywalnych z dawkami uzyskanymi podczas ciąży, znacznie poprawiał klirens. Jednak estradiol nie zwiększał klirensu śledziony w erytrocytach zmienionych pod wpływem ciepła. Makrofagi śledziony wyizolowane ze zwierząt traktowanych estradiolem wykazują zwiększone powinowactwo receptora do części Fc immunoglobuliny G [Fc (IgG)], co prawdopodobnie odpowiada za zwiększony klirens in vivo. Nie zaobserwowano stałego wpływu estradiolu na śledzionowe receptory makrofagów C3. Syntetyczny androgen danazol, mineralokortykoidowy deoksykortykosteron oraz tetrahydrokortyzon metabolitu kortyzolu nie zmieniają klirensu komórek opłaszczonych IgG po 7 dniach terapii. Antagonista / agonista tamoksyfenu estrogenowego poprawiał klirens komórek opłaszczonych IgG, ale w mniejszym stopniu niż estradiol. Wpływ estrogenów na klirens z udziałem receptora makrofagowego Fc (IgG) może wyjaśnić częściowo zmienność kliniczną ekspresji kilku zaburzeń autoimmunologicznych podczas zmian w stanie hormonalnym, takich jak ciąża.
[podobne: apteka mielec dyżur, dyżury aptek skoczów, apteka dyżur wrocław ]