Zawartość i synteza glikozoaminoglikanów w rozwijającym się płucu.

Funkcja płuca jest zasadniczo związana z kompozycją tkanki łącznej pęcherzyka śródmiąższowego. Skład i syntezę jednej klasy śródmiąższowych składników tkanki łącznej, glikozoaminoglikanów (GAG), określono w parenchymie płuc królików na różnych etapach rozwoju. Zawartość parenchymalnego GAG mieściła się w zakresie od 0,2 do 0,4% (wag./wag.) Suchej masy, przy najwyższym stężeniu w płucu dorosłym. Wystąpiły istotne zmiany w typach GAG obecnych w różnych grupach wiekowych. Płuca płodu zawierały stosunkowo wysoki udział 4-siarczanu chondroityny, podczas gdy GAG w miąższu płuc starszych zwierząt był głównie siarczanem dermatanu, siarczanem heparanu i heparyną. Opracowano metody do badania szybkości syntezy GAG przez włączenie [1-14C] glukozaminy do eksplantów płuc. Szybkość syntezy całkowitego GAG na komórkę wzrosła wraz z rozwojem do maksimum w płucach od królików odstawiających i spadła do niskich poziomów syntezy u dojrzałych królików. Miąższ płucny królika płaza syntetyzował głównie kwas hialuronowy i siarczan heparanu, natomiast w mysich miąższu królika kwas hialuronowy i synteza 4/6 siarczanu chondroityny była największa. U dojrzałych zwierząt tempo syntezy wszystkich typów GAG było stosunkowo niskie, ale stosunkowo większy nacisk kładziono na syntezę siarczanu dermatanu i heparyny. Wyniki te mogą mieć znaczenie w zmianach czynności płuc podczas rozwoju i wpływie na inne składniki tkanki łącznej.
[podobne: apteka suwałki dyżur, apteka śrem dyżur, dyżury aptek wrocław ]